Victorie pentru Jorge Lorenzo în Marele Premiu al Franței

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 08 Mai 2016 / 17:41 497 accesări
Jorge Lorenzo a sărbătorit în stil propriu primul succes al sezonului

Pilotul spaniol Jorge Lorenzo (Yamaha) a câștigat Marele Premiu al Franței la clasa MotoGP, contând pentru Campionatul Mondial de motociclism viteză, cursă desfășurată duminică după-amiază pe circuitul Bugatti din Le Mans, și a preluat conducerea în clasamentul piloților. Campionul mondial en titre i-a devansat pe coechipierul său Valentino Rossi, care a plecat de pe poziția a 7-a a grilei de start, și pe compatriotul său Maverick Vinales (Suzuki). Pe locul 4 s-a clasat spaniolul Dani Pedrosa (Honda), în timp ce fostul lider din ierarhia piloților, spaniolul Marc Marquez (Honda), a căzut spre finalul cursei și a abandonat, la fel ca și italianul Andrea Dovizioso (Ducati). Pentru pilotul iberic, care a plecat din pole position și a condus cursa de la un capăt la altul, aceasta a fost a 63-a victorie din carieră, a 42-a la clasa MotoGP și a 5-a la Le Mans, record pentru MotoGP. În nouă starturi la Le Mans, Lorenzo a terminat de șase ori pe podium! În clasamentul piloților, Lorenzo are acum 90 de puncte și este urmat de Marc Marquez 85p și de Rossi 78p.

La Moto 2, victoria i-a revenit spaniolului Alex Rins (Kalex), urmat de italianul Simone Corsi (Speed Up) și de elvețianul Thomas Luthi (Kalex). În clasamentul general, lider este Rins, cu 87p, urmat de coechipierii săi de la Kalex, britanicul Sam Lowes 82p și Luthi 69p.

La clasa Moto 3 s-a impus sud-africanul Brad Binder (KTM), urmat de coechipierul său italian Romano Fenati și de spaniolul Jorge Navarro (Honda). Binder și-a asigurat victoria în penultimul tur al cursei de la Le Mans, când a reușit să treacă superb de Fenati. El este lider și la general, cu 102p, urmat de Navarro 78p și de Fenati 67p.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză va avea loc pe 22 mai, când este programat Marele Premiu al Italiei, pe circuitul de la Mugello.