A 12-a Supercupă a Spaniei pentru FC Barcelona

Sport 18 August 2016 / 16:53 411 accesări
Argentinianul Lionel Messi a marcat ultimul gol în partida de miercuri seară, dintre FC Barcelona și FC Sevilla

Formația FC Barcelona a câştigat, cu scorul de 3-0, meciul disputat miercuri seară, pe stadionul „Nou Camp”, împotriva echipei FC Sevilla, în manşa retur a Supercupei Spaniei. În tur, catalanii s-a impus cu 2-0 pe stadionul „Ramon Sanchez Pizjuan” și cu scorul general de 5-0 au obținut trofeul pentru a 12-a oară în istoria clubului, primul după trei ani. FC Sevilla a câștigat Supercupa Spaniei o singură dată în istoria clubului, în 2007.

Arda Turan și-a trecut în cont o dublă, în minutele 10 și 47, iar Lionel Messi a stabilit rezultatul final în minutul 56. FC Sevilla ar fi putut egala în minutul 33, dar portarul Bravo a apărat lovitura de la 11 metri executată de Iborra.

Au evoluat următoarele echipe - FC Barcelona (antrenor Luis Enrique): Bravo - Alex Vidal, Mascherano, Umtiti, Digne (61 Jordi Alba) - D. Suarez (73 Rakitic), Busquets (73 Samper), Gomes - Messi, Munir, Turan; FC Sevilla (antrenor Jorge Sampaoli): Rico - Gonzalez, Iborra, Mercado - Mariano, Ganso (57 F. Vazquez), Kranevitter, Sarabia, Konoplyanka - Ben Yedder (63 Vitolo), Correa (73 L. Vietto).

MARIO GOMEZ VA JUCA LA VFL WOLFSBURG

Clubul german VfL Wolfsburg a anunţat, prin intermediul site-ului oficial, transferul atacantului Mario Gomez, în vârstă de 31 de ani, pentru care a plătit şapte milioane de euro. Mario Gomez a semnat un contract valabil pe trei ani cu Wolfsburg şi va purta tricoul cu numărul 33. „Sunt nerăbdător să încep această nouă provocare. Discuţiile purtate cu Klaus Allofs (n.r. - directorul sportiv al clubului) şi Dieter Hecking (n.r. - antrenorul formației germane) au fost foarte plăcute. Sunt încântat să mă întorc în Bundesliga. Vreau să revin şi pe scena internaţională alături de VfL şi sunt convins că vom reuşi acest lucru împreună”, a spus Mario Gomez, citat de site-ul noului său club.

Antrenorul echipei VfL Wolfsburg, Dieter Hecking, este foarte mulţumit de transferul lui Mario Gomez, pe care îl consideră cel mai bun atacant german.

Noul atacant al lui Wolfsburg şi-a început cariera la VfB Stuttgart, după care s-a transferat la Bayern Munchen. Pentru cele două formaţii, Gomez a evoluat în total în 236 de meciuri în Bundesliga şi a marcat 138 de goluri. Până să revină în campionatul din ţara sa natală, Mario Gomez a mai jucat la Fiorentina şi, sub formă de împrumut, la Beşiktaş Istanbul.

Pentru prima reprezentativă a Germaniei, Mario Gomez are 68 de selecţii şi 29 de goluri.