AC Milan şi-a umilit adversara

Fotbal / Semifinalele UEFA Champions League

Sport 04 Mai 2007 / 00:00 699 accesări

Într-adevăr, AC Milan şi-a umilit adversara, care.... nu se ştie care a fost!!! Pe teren, miercuri seară, ar fi trebuit să fie Manchester United, dar au fost doar umbrele jucătorilor liderei din Premier League. Sau, aşa cum anunţa presa franceză online, imediat după meci - pe “San Siro” ar fi trebuit să fie un meci de fotbal. A fost doar antrenamentul lui AC Milan, programat - din întîmplare!?! - la ora jocului cu MU! Odată cu meciul a început şi o ploaie torenţială care - teoretic - ar fi trebuit să-i avantajeze pe englezi. N-a fost cîtuşi de puţin aşa, cel care a zburdat pe teren fiind cel mai tehnic jucător din meci - Kaka. Brazilianul a creat panică în careul oaspeţilor încă din secunda 59, iar după 10 minute de joc cel mai bun jucător al englezilor era Van der Sar care apărase, deja, cît în două meciuri de campionat. Dar a venit min. 11 şi Kaka a pus lucrurile la punct. Asaltul asupra porţii oaspeţilor a continuat în forţă şi Seedorf şi-a depus candidatura la titlul de omul meciului, după o execuţie de excepţie la golul al doilea. La concursul de tir - cine nimereşte plasa laterală a porţii lui Van der Sar - a ieşit în pierdere Inzaghi, care a ratat golul al treilea pe finalul primei reprize. La poarta cealaltă Dida a şomat, doar şutul lui Giggs dînd ceva emoţii. Repriza secundă a început cu o cursă fabuloasă a lui Kaka, cu Vidic “trimis la seminţe”, dar cu Van der Sar făcînd minuni. Englezii au avut 10 minute de foc (55-65), în care au presat poarta lui Dida, dar numai şutul lui Fletcher a creat ceva palpitaţii. Gilardino a pus punct partidei în min. 78, după care englezii şi-au pierdut controlul total. Semnificativ este cartonaşul galben arătat lui Cristiano Ronaldo pentru un fault dur (de fundaş din liga a cincea engleză) la Seedorf, după ce olandezul l-a driblat de două ori pe cîţiva centimetri pătraţi. Scor final 3-0 pentru AC Milan şi victorie clară pentru cea mai titrată echipă italiană, care aşteaptă revanşa cu FC Liverpool, după înfrîngerea uluitoare de acum 2 ani de la Istanbul. Iar brazilianul Kaka şi-a depus o candidatură întemeiată la “Balonul de Aur”. Arbitrul belgian Frank De Bleeckere a condus bine formaţiile - AC Milan (antrenor Carlo Ancelotti): Dida - Oddo, Nesta, Kaladze, Jankulovski - Gattuso (84 Cafu), Pirlo, Seedorf, Ambrosini, Kaka (86 Favalli) - Inzaghi (66 Gilardino); Manchester United (antrenor Alex Fergusson): Van der Sar - O'Shea (77 Saha), Brown, Vidic, Heinze - Ronaldo, Fletcher, Scholes, Carrick - Giggs, Rooney. Au înscris: Kaka 11, Seedorf 30, Gilardino 78.