Adrian Mutu a debutat într-un meci oficial pentru FC Pune City

Fotbal / Indian Super League

Sport 06 Octombrie 2015 / 16:01 634 accesări

Fostul internațional Adrian Mutu a debutat într-un meci oficial pentru FC Pune City, atacantul român evoluând din minutul 61 în partida câștigată luni cu 3-1 de echipa sa, pe teren propriu, în fața lui Mumbai City FC, în prima etapă din Superliga Indiană de Fotbal (ISL). Mutu, acum în vârstă de 36 de ani, l-a înlocuit pe autorul primelor două goluri, turcul Tuncay Șanli. Acesta a punctat în minutele 12 și 56, celălalt gol al gazdelor fiind înscris de indianul Israil Gurung (68), chiar din pasa lui Mutu. Pentru oaspeți a marcat francezul Frederic Piquionne (35). Mutu ar fi putut debuta cu gol, însă în minutul 74 a fost deposedat în ultimul moment de Frantz Bertin. Adrian Mutu nu a mai jucat fotbal din septembrie 2014, când și-a reziliat contractul cu Petrolul Ploiești. El a ratat sezonul trecut din Indian Super League din cauza unor probleme cu viza.

La FC Pune City, formație antrenată de fostul internațional englez David Platt, mai joacă, printre alții, ivorianul Didier Zokora și argentinianul Diego Colotto. La Mumbai City FC a intrat pe teren în minutul 75 cel care este antrenor-jucător la acest club, celebrul atacant francez Nicolas Anelka. La învinși a fost titular fundașul ceh Pavel Cmovs, care în a doua parte a sezonului trecut a jucat pentru Rapid București.

„Mutu a lipsit 10-11 zile de la antrenamente. Aşa că săptămâna trecută am decis să îl punem la un program de lucru intensiv pentru patru zile. Dacă ar fi jucat în amicalul de săptămâna trecută, n-am mai fi fost capabili să îl antrenăm atât de bine fizic. Acele patru zile şi faptul că nu l-am băgat în amical au făcut ca el să ajungă la o condiţie fizică mult mai bună. E important că l-am avut pe teren chiar şi 30 de minute. A acumulat foarte mult şi cred că va fi apt să joace titular în meciul de vineri, cu NorthEast United”, a declarat David Platt.