Ana Bogdan a fost eliminată în turul doi al calificărilor turneului de la Linz

09 Octombrie 2016 / 19:50 415 accesări

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan (locul 118 în clasamentul mondial) a pierdut, duminică, meciul cu sportiva cehă Kristyna Pliskova (poziţia 66 WTA), scor 4-6, 7-5, 0-6, în turul doi al calificărilor pentru tabloul principal al turneului de la Linz, Austria.

Partida a durat două ore şi două minute. Ana Bogdan a reuşit doi aşi şi a comis cinci duble greşeli, iar procentajul de reuşită cu primul serviciu a fost 60%. Românca şi-a pierdut de cinci ori serviciul şi a reuşit două break-uri.

Kristyna Pliskova este într-o formă foarte bună, câştigând două turnee WTA în ultima lună, pe suprafaţă dură (Dalian-China şi Tașkent-Uzbekistan). Sportiva din Cehia se află la cea mai bună clasare din carieră.

Pentru parcursul din Austria, Ana Bogdan (23 de ani) va primi un punct în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 589 de euro.

Turneul de tenis de la Linz se desfăşoară pe suprafaţă dură în sală şi este dotat cu premii totale de 250.000 de euro.