Știri pe scurt

Sport 06 Iulie 2015 / 00:00 608 accesări

Bronz pentru judoka Vlăduţ Simionescu la Universiada de la Gwangju

Vlăduţ Simionescu a cucerit, sâmbătă, medalia de bronz a categoriei +100 kg în competiţia de judo din cadrul Universiadei de la Gwangju (Coreea de Sud). Simionescu l-a învins, în primul tur, pe Po-Yen Lee (Taipei), în sferturi a trecut de estonul Juhan Mettis, iar în semifinale a cedat în faţa japonezului Hisayoshi Harasawa. Ca urmare, a luptat pentru medalia de bronz, pe care a câştigat-o, prin ippon, în disputa cu Yelaman Yergaliyev (Kazakhstan). Ieri, Denis Mititelu a ocupat locul 5 la 81 kg, după ce a pierdut lupta pentru bronz cu Jonathan Allardon (Franţa). Tot duminică au mai evoluat Lorena Podelenczki (70 kg), Renata Bucătari (63 kg) şi Emanuel Rădulescu (90 kg), care nu au ajuns în fazele finale ale competiţiei. În competiţia de judo, România va mai fi reprezentată de Larisa Florian, Loredana Ohîi, Andreea Ștefănescu, Remus Lazea și Eduard Nicolaescu. Delegaţia tricoloră de la Gwnagju mai include sportivi care vor concura la atletism, handbal, tenis de masă, tir sportiv și taekwon-do.

România a obținut două medalii la Europenele de judo pentru cadeți

România a cucerit două medalii, una de argint și una de bronz, la Campionatele Europene de judo pentru cadeți de la Sofia, și a ocupat locul 15 în clasamentul pe medalii. Rusia a ocupat prima poziție a ierarhiei, cu 4 medalii de aur, 4 de argint și 2 de bronz, urmată de Georgia 2-3-5 și de Azerbaidjan 2-0-1. Lidia Marin a câștigat argintul la categoria 40 kg, iar Vlad Luncan a cucerit medalia de bronz la categoria 50 kg. Delegația noastră a fost formată din 20 de sportivi, la o competiție la care au participat 469 de sportivi, 259 la masculin și 210 la feminin, din 41 de țări.

Naţionala de baschet feminin va evolua în preliminariile CE 2017

Naţionala de baschet feminin a României va evolua în grupa preliminară H a Campionatului European din 2017, găzduit de Cehia, cu Turcia, Israel şi Bosnia, potrivit tragerii la sorţi de sâmbătă, de la Munchen. Primele clasate din cele nouă grupe preliminare, precum şi încă şase echipe de pe locul 2, cu cea mai bună linie de clasament, se vor califica la turneul final din Cehia. Echipa României a făcut parte din urna a doua valorică la tragerea la sorţi de la Munchen. Meciurile din grupe se vor desfăşura între 21 noiembrie 2015 şi 23 noiembrie 2016. Naţionala Cehiei, gazda CE din 2017, este calificată direct la turneul final. Campionatul European din 2015 a fost găzduit luna trecută, în premieră, de Ungaria şi România, titlul fiind cucerit de Serbia.

Naționala de polo, fără victorie în turneul de la Portugalete

Naţionala de polo a României a obţinut două înfrângeri şi o remiză la turneul de la Portugalete, care s-a încheiat ieri. În primul meci disputat la cea de-a 27-a ediţie a Turneului celor patru naţiuni de la Portugalete (Spania), tricolorii au fost învinşi la limită de Spania, scor 10-9 (2-2, 3-3, 4-2, 1-2), iar sâmbătă au remizat cu Germania, 9-9 (1-2, 2-2, 3-4, 3-1). Duminică, în ultimul meci de la Portugalete, România a cedat în faţa Rusiei, scor 9-12.

Robert Vişoiu a ocupat locul 13 în prima cursă de la Silverstone

Pilotul Robert Vişoiu (Rapax) s-a clasat sâmbătă pe locul 13 în prima cursă de la Silverstone, în etapa a cincea a sezonului de GP2, el fiind cronometrat cu timpul de 53:50,519. Pe primul loc s-a clasat Serghei Sirotkin (Rusia), tot de la echipa Rapax, cu timpul de 53:13,597. Cursa a doua de la Silverstone a avut loc ieri.

Sebastien Ogier s-a impus în Raliul Poloniei

Pilotul francez Sebastien Ogier a câştigat Raliul Poloniei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Raliuri, înregistrând al cincilea succes în acest sezon. Sebastien Ogier (VW Polo-R), dublu campion mondial, a fost urmat de coechipierul său, norvegianul Andreas Mikkelsen şi de Ott Tanak (Estonia - Ford Fiesta RS). Ogier a înregistrat al 29-lea succes al carierei.

Rohan Denis a câştigat prima etapă a Turului Franţei

Australianul Rohan Dennis (BMC) a câştigat sâmbătă prima etapă a Turului Franţei, un contratimp de 13,8 kilometri desfăşurat la Utrecht, în Olanda. Dennis a fost cronometrat cu timpul de 14 minute şi 56 de secunde, fiind urmat de germanul Tony Martin (Etixx-Quick Step), la 5 secunde, și de elveţianul Fabian Cancellara (Trek), la 6 secunde. Dintre marii favoriți, italianul Vicenzo Nibali (Astana) a sosit cel mai bine, pe locul 22, la 43 secunde. Britanicul Chris Froome (Sky) a fost al 39-lea, la 50 s, spaniolul Alberto Contador (Tinkoff) a sosit al 46-lea, la 58 s, iar columbianul Nairo Quintana (Movistar), locul 57, a întârziat cu 1,01 minute. A 102-a ediție a Turului Franței a fost deschisă de Daniel Teklehaimanot, primul ciclist din Eritreea care participă la Marea Buclă, el fiind urmat de ceilalți 197 de concurenți. Etapa a doua a avut loc ieri, pe distanţa de 166 km, tot în Olanda, între Utrecht şi Zelaande.

Petra Kvitova, deţinătoarea trofeului, eliminată la Wimbledon

Jucătoarea cehă Petra Kvitova, cap de serie nr. 2 şi deţinătoarea trofeului, a fost eliminată, sâmbătă, în turul al treilea, de tenismena sârbă Jelena Jankovic, a 28-a favorită, scor 3-6, 7-5, 6-4. Meciul a durat o oră şi 59 de minute. Jankovic o va întâlni, în optimi, pe sportiva poloneză Agnieszka Radwanska, cap de serie nr. 13.

Surorile Williams se întâlnesc în optimi, la Wimbledon

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, nr. 1 mondial, s-a calificat în optimile turneului de la Wimbledon, după ce a trecut de sportiva britanică Heather Watson, locul 59 WTA, scor 6-2, 4-6, 7-5. Meciul s-a disputat pe parcursul a două ore şi 17 minute. În optimi, Serena Williams va juca în compania surorii sale Venus, care a trecut de Aleksandra Krunic, scor 6-3, 6-2.

McEnroe îl sfătuieşte pe Nadal să renunţe la unchiul Toni

Fostul tenisman John McEnroe, de trei ori câştigător al turneului de la Wimbledon, îl sfătuieşte pe Rafael Nadal să renunţe la unchiul Toni şi „să-şi ia naibii un nou antrenor”, după ce spaniolul a fost eliminat, joi, în turul al doilea al competiţiei londoneze de un jucător clasat pe locul 102 ATP. „Ar fi timpul pentru nişte sânge proaspăt în tabăra lui Nadal. Chiar ni se permite să spunem asta? Unchiul Toni o să fie supărat. Îl ştiu pe Carlos Costa, cel care îl manageriază pe Nadal, şi a avut şi alţi oameni. Ei au încercat să-l convingă uşor pe unchiul Toni - care a făcut o treabă extraordinară când Rafa era copil. Ar fi în regulă ca la acest nivel să apară nişte idei proaspete”, a declarat McEnroe, la postul BBC Radio 5. Tenismanul spaniol Rafael Nadal, cap de serie nr. 10 şi locul 10 ATP, a suferit una dintre cele mai umilitoare eliminări din cariera lui la un turneu de Grand Slam. În vârstă de 29 de ani, fostul lider mondial, câştigător la All England Tennis Club în 2008 şi 2010, a fost învins în turul secund, cu scorul de 7-5, 3-6, 6-4, 6-4, după două ore şi 34 de minute, de germanul Dustin Brown, poziţia 102 în ierarhia mondială. În vârstă de 54 de ani, Toni Nadal este antrenorul lui Rafa Nadal de la începtul carierei jucătorului care are în palmares 14 titluri de Grand Slam.