Anglia a câștigat Turneul celor Șase Națiuni la rugby

12 Martie 2017 / 21:48 589 accesări

Etapa a 4-a din Turneul celor Șase Națiuni s-a dovedit decisivă pentru desemnarea campioanei din 2017, astfel că prin victoria Ţării Galilor în faţă Irlandei, Anglia, câştigătoare în partida cu Scoţia şi-a asigurat matematic prima poziţie a clasamentului indiferent de rezultatul din ultima rundă.

La Cardiff, Ţara Galilor a reuşit cea mai bună evoluţie din actuala ediţie a Turneului celor Șase Națiuni şi chiar dacă Irlanda a deschis scorul prin Johnny Sexton, eseul lui George North i-a adus în avantaj pe galezii care prin concretizarea unei tentative de ţintă, izbutită de Leigh Halfpenny au intrat la pauză cu un avantaj de 8-6, informează frr.ro.

După reluare irlandezii au trebuit să facă faţă în inferioritate numerică, Johnny Sexton văzând cartonaşul galben înainte de finalul primei reprize însă Ţară Galilor a profitat şi acelaşi George North a mai înscris un eseu. Irlanda nu a avut puterea să revină, mai mult chiar defensivă galezilor a fost de netrecut, iar Jamie Roberts a dat lovitură de graţie în mîntul 77 pentru o victorie cu rezultatul de 22-9.

Chiar dacă evoluţia de pe Twickenham a italienilor anunţă o partida dificilă pentru francezi la Roma, doar prima repriză a fost una echilibrată cu Sergio Parisse deschizând scorul în urmă unei pase a lui Carlo Canna, eseul lui Gael Fickou şi loviturile de pedeapsa concretizate de Camile Lopez , asigurând pentru Franța un avantaj de cinci puncte la pauză.

În repriză secundă, Franţa a dominat şi alte trei încercări marcate de Virimi Vakatawa, Louis Picamoles şi Brice Dulin au asigurat trupei antrenate de Guy Noves punctul bonus ofensiv, ultima reuşită a partidei purtând semnătură italianului Angelo Esposito. Astfel Franţa s-a impus la Roma cu rezultatul de 40-18.

Partida vedetă a etapei, disputată pe Twickenham, a fost practic un duel inegal între o echipa de neoprit a Angliei şi una a Scoţiei asupra căreia presiunea mizei şi-a spus cuvântul, scoțienii nereuşind să repete evoluţiile apreciate din rundele anterioare. Până la pauză, Anglia conducea deja cu 30-7, scoţienii încasând un cartonaş galben încă din primul minut pentru că apoi să-l piardă pe Stuart Hogg, accidentat.

În repriză secundă s-a jucat în acelaşi sens, către terenul de ţintă al scoţienilor, remarcatii partidei fiind Jonathan Joseph autor al unui hattrick şi Danny Care cu a sa dublă, astfel Anglia şi-a asigurat cel de-al doilea titlu consecutiv în Turneul celor Șase Națiuni şi a eglat recordul de 18 victorii consecutive în partide test, deținut de Noua Zeelandă.

Ultima etapă va avea loc pe 18 martie, iar partida cap de afiş va avea loc la Dublin, unde se va decide dacă Anglia îşi va trece în cont Marele Şlem, respectiv trofeul Tripla Coroană.