Antrenament pentru campioana HCM

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 15-a: HCM CONSTANŢA - CSM PLOIEŞTI 37-25

Sport 13 Februarie 2012 / 00:00 817 accesări

Aşa cum era de aşteptat, HCM Constanţa a câştigat la pas, scor 37-25 (18-13), întâlnirea disputată ieri, în Sala Sporturilor, cu CSM Ploieşti din etapa a 15-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Veniţi cu doar zece jucători, dintre care doi portari, ploieştenii au încercat în prima repriză, atunci când au fost mai proaspeţi din punct de vedere fizic, să mai limiteze din proporţiile scorului. Au întâlnit şi o echipă în căutare de a-şi recâştiga moralul după eşecul cu Wisla Plock, astfel că scorul pauzei a fost de doar 18-13 pentru HCM. În partea secundă scorul a început să ia tot mai mult proporţii, HCM având ocazia de a exersa diferite scheme, dar să-şi şi mulţumească suporterii prin câteva execuţii de mare rafinament ale lui Stavrositu. S-a încheiat 37-25 pentru HCM, care mai face încă un pas spre cel de-al şaptea titlu de campioană.

„S-a văzut în prima repriză că nu ne-am revenit după meciul din Liga Campionilor, chiar dacă am întâlnit o echipă mult mai slabă. Este bine că am învins la peste zece goluri, pentru că este greu să revii după un meci din Liga Campionilor. Este greu şi pentru antrenor să ne aducă la nivelul dorit“, a declarat Marius Stavrositu. „Am întâlnit o echipă incomodă şi de aceea ritmul jocului a fost mai lent în unele momente“, a spus şi antrenorul Constantin Ştefan. Au evoluat - HCM: Stănescu (15 intervenţii), Criciotoiu 5g, Ghionea 5g (2x7m), Stavrositu 5g (3x7m), Csepreghi, A. Stamate şi Onyejekwe - câte 4g, Irimescu 3g, Angelovski, Toma şi Novanc - câte 2g, Buricea 1g; CSM Ploieşti: Druţu (10 intervenţii, 1x7m), Dumitru (3 intervenţii), Zamfir 8g (2x7m), Constantinescu 5g (2x7m), Ghizdănescu 4g, Duţu 3g, Botezatu şi Roaua - câte 2g, Vasile 1g, Ene.

Celelalte rezultate ale etapei: Ştiinţa Bacău - U. Cluj 37-20, Dinamo Călăraşi - Steaua 35-26, CSM Satu Mare - CSM Bucureşti 25-28, Poli Timişoara - Pandurii Tg. Jiu 32-28, HC Odorhei - CS Caraş Severin 28-26. Partida U. Bucovina Suceava - Potaissa Turda va avea loc miercuri, de la ora 17.00. Clasament: 1. HCM Constanţa 30p, 2. Ştiinţa Bacău 24p, 3. HC Odorhei 19p, 4. Pandurii Tg. Jiu 17p (golaveraj: 448-440), 5. CS Caraş Severin 17p (379-380), 6. Dinamo Călăraşi 16p (391-385), 7. Bucovina Suceava 16p (378-378), 8. Poli Timişoara 14p (380-364), 9. Potaissa Turda 14p (352-348), 10. CSM Satu Mare 11p, 11. CSM Bucureşti 9p, 12. U. Cluj 8p, 13. CSM Ploieşti 7p, 14. Steaua Bucureşti 2p.