Antrenamente cu public pentru CVM Tomis

Volei (m), DA1 / 3-0 cu U. Cluj şi 3-0 cu LAPI Dej

Sport 08 Octombrie 2007 / 00:00 916 accesări

Nimic surprinzător în primele două partide oficiale susţinute de Club Volei Municipal Tomis Constanţa în actualul campionat: deţinătoarea titlului nu a pierdut niciun set! Sîmbătă, în prima etapă, constănţenii s-au impus cu 3-0 (25-19, 25-15, 25-19) în meciul de la Cluj, cu Universitatea, iar duminică au cîştigat tot cu 3-0 (25-17, 25-22, 25-17) întîlnirea de la Dej, cu echipa Centrului Naţional CSS LAPI, joc care a contat pentru etapa a doua a campionatului. Astăzi, de la ora 17.00, Tomis va disputa şi returul cu juniorii de la Dej, meci în devans contînd pentru etapa a 13-a, iar „turneul clujean” se va încheia miercuri, cînd campionii vor întîlni pe Unirea Dej într-o partidă contînd pentru etapa a 21-a. Motivul acestor devansări îl constituie dorinţa voleibaliştilor constănţeni de a evita încă două deplasări obositoare pînă la Dej, pentru că diferenţa de valoare dintre Tomis şi adversarii din week-end a fost evidentă. „Au fost meciuri fără istoric, practic, echipa noastră a făcut antrenamente cu public”, a declarat Bulent Cadîr, team-managerul grupării de pe Litoral. Antrenorii Stelio De Rocco şi Massimiliano Giaccardi au început jocul de sîmbătă cu Toronyai - Erkan, Hein, Ivkovic, Ashlei, Meyer şi libero Tănăsescu (au mai intrat: Yankov şi Ilieş), iar formula de start din meciul de ieri a fost următoarea: Toronyai - Erkan, Began, May, Ashlei, Meyer şi libero Tănăsescu. Din setul al doilea Tomisul a jucat în formula Toronyai - Yankov, Began, May, Dede, Voinea şi libero Tănăsescu.

Alte rezultate din prima etapă a campionatului: Constam Buzău - VCM Piatra Neamţ 0-3; Dinamo Bucureşti - Unirea Dej 3-1; VCM Rm. Sărat - Remat Zalău 1-3; Explorări Baia Mare - Phoenix Şimleul Silvaniei 3-0. Meciul Centrul Naţional CSS LAPI Dej - Steaua Bucureşti a fost amînat.