Baschetbalistele de la CS Phoenix-Știința au produs surpriza la Târgovişte

Baschet feminin / Liga Naţională: CSM TÂRGOVIŞTE - CS PHOENIX-ŞTIINŢA CONSTANŢA 50-63

Sport 21 Februarie 2019 / 10:05 580 accesări

În etapa a 10-a a Ligii Naționale de baschet feminin, Grupa roșie, fetele de la CS Phoenix-Știința Constanța au obţinut o victorie spectaculoasă, miercuri seară, în deplasare, 63-50, la pauză 39-33, cu CSM Târgovişte. Este al doilea succes obţinut de echipa constănţeană în primul eşalon valoric al baschetului feminin românesc, după cel de pe teren propriu, din etapa a 7-a, 71-63 cu FCC ICIM Arad

Scorul pe sferturi în meciul CSM - CS Phoenix-Știința: 15-21, 18-18, 9-10, 8-14.

Pentru formaţia antrenată de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au înscris Jelena Jovanovic 22 de puncte, Chelsea Douglas 19p, Vladinka Erak 13p, Andreea Beldian 5p şi Cristiana Cutaș 4p.

„Victorie de senzație obținută astăzi (n.r. - miercuri) de fetele noastre, chiar pe terenul celei mai titrate echipe din baschetul feminin românesc. CSM Târgovişte - Phoenix Ştiinţa Constanţa, scor final 50-63, și astfel am bifat cea mai notabilă victorie de până acum din istoria clubului nostru (una concludentă!) și totodată a doua în elita baschetului feminin din România, după succesul contra celor de la FCC ICIM Arad.

Deși avem cea mai mică experiență dintre toate cele șapte echipe care alcătuiesc grupa roșie din faza a doua a Ligii Naționale de baschet feminin reușim încă o dată să demonstrăm că ambiția și efortul colectiv pot aduce succese remarcabile.

Felicitări fetelor noastre, felicitări staff-ului tehnic și felicitări tuturor celor care nu și-au pierdut încrederea în puterea noastră de a juca de la egal la egal cu orice echipă din România și de a pune Constanța la loc de cinste pe harta baschetului feminin din România”, a fost mesajul postat miercuri seară, pe pagina oficială de Facebook a clubului constănţean.

În etapa viitoare, CS Phoenix-Știința va evolua pe teren propriu, sâmbătă, 2 martie, cu Olimpia CSU Braşov.