Bayern Munchen, spre semifinale

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa tur

Sport 03 Aprilie 2013 / 00:00 373 accesări

Manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal a programat aseară partidele de la Paris şi Munchen. La Paris, Messi a punctat din nou pentru Barcelona, însă a fost înlocuit la pauză din cauza unei accidentări. Ibrahimovic şi-a făcut datoria pentru PSG şi a egalat, dar Xavi a adus-o pe Barca în avantaj, din penalty. La ultima fază a meciului, Matuidi l-a păcălit pe Victor Valdes, astfel că în returul de pe “Camp Nou” se va decide echipa calificată în semifinale. La Munchen, Alaba a deschis rapid scorul pentru Bayern, în secunda 25, cu un şut deviat, care l-a surprins pe Buffon, iar Thomas Muller a marcat în repriza a doua golul care poate conta enorm în economia calificării.

Rezultate: Paris Saint-Germain - FC Barcelona 2-2 (Ibrahimovic 79, Matuidi 90+4 / Messi 38, Xavi Hernandez 89-pen.) şi Bayern Munchen - Juventus Torino 2-0 (Alaba 1, T. Muller 63). Partidele retur se vor disputa pe 10 aprilie.