BC Farul, învinsă de campioana en titre

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa 1: BC FARUL CONSTANŢA - CSU PLOIEŞTI 56-74

Sport 06 Octombrie 2012 / 00:00 574 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a pierdut, vineri, primul meci susţinut după şapte ani în elita baschetului românesc, 56-74 (12-20, 27-31, 42-53) cu CSU Ploieşti, cel mai titrat club românesc de baschet al ultimului deceniu (campioană între 2003 şi 2010, apoi în 2012, Cupa României între 2003 şi 2010, FIBA Europe Cup în 2005). Prahovenii, antrenaţi de Vladimir Arnautovici, au abordat partida cu multă încredere, dar BC Farul a ţinut bine pasul, cel puţin în prima repriză. Constănţenii au câştigat sfertul al doilea, scor 16-12, intrând la pauză cu un deficit de numai patru puncte, 27-31. Ploieştenii nu au mai riscat nimic în repriza a doua, jucând doar cu titularii plus Stănescu şi Szijarto. Formaţia gazdă, antrenată de Costel Cernat, a reuşit să stea la cel mult zece-unsprezece puncte lângă mai valoroasa ei adversară şi a cedat pasul abia în ultimele două minute. Americanul Rob Wallace a ridicat deseori publicul în picioare cu acţiunile sale personale purtate în mare viteză, dar impresia generală este că Farul mai are mult până să devină o echipă.

„Ce ne-a lipsit azi (n.r. - vineri)? Încrederea şi cât mai multe meciuri în picioare. Mai avem nevoie de jocuri, ca să ne punem tactica la punct. Au fost câteva ezitări, nu ne-am găsit pe teren, dar pe viitor ne vom concentra mai mult pe partea tactică şi pe sistemele de joc, să le punem mai bine în aplicare, şi am convingerea că putem mai mult dacă vom munci mai mult”, a declarat antrenorul Farului, Costel Cernat. „Am luptat mult în acest meci foarte greu, adversarii s-au apărat foarte bine. Cred că Wallace a jucat foarte bine şi ne-a ţinut cât de cât în meci”, a spus veteranul Angel Santana.

Marcatori - BC Farul: Wallace 22p, Booth 14p (3x3), Mathis 10p (2x3), Stăncuţ 3p, Petronic 3p, Santana 2p, Minea 2p (a mai jucat Isleam); CSU Ploieşti: Tica 25p (1x3), Burlacu 19p (1x3), Hargrove 10p (2x3), Tudor 6p (1x3), Mandic 6p (1x3), Stănescu 6p, Nyakundi 2p (au mai jucat Szijarto şi Timermanic). Cele mai multe recuperări: Wallace şi Petronic, câte 6, respectiv Hargrove 8, Burlacu 7, Stănescu 6.

Celelalte partide ale primei etape - vineri: BC Mureş Tg. Mureş - Baschet Club Timişoara 72-85; sâmbătă: CSŞ Giurgiu - Gaz Metan Mediaş (ora 18.00); CSM Bucureşti - BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc (18.00); Energia Rovinari Tg. Jiu - CSU Atlassib Sibiu (19.00); BC Timba Timişoara - SCM U. Craiova (19.30); duminică: U. Mobitelco BT Cluj - Dinamo Bucureşti (19.00); CSM Oradea - BCM U. Piteşti (20.00).