Campioana Belgiei, surclasată la Salzburg

Fotbal / UEFA Champions League, faza grupelor, prima etapă

Sport 18 Septembrie 2019 / 01:21 659 accesări

Marți seară s-au disputat primele meciuri din etapa 1 a sezonului 2019-2020 din UEFA Champions League.

Rezultate - GRUPA E: SSC Napoli - FC Liverpool 2-0 (Mertens 82-pen., Llorente 90+2), FC Salzburg - KRC Genk 6-2 (Håland 2, 34, 45, Hwang 36, Szoboszlai 45+2, Ulmer 66 / Lucumi 40, Samatta 52). Ianis Hagi a fost trimis în teren la KRC Genk în minutul 72 , în locul lui Ndongala.

GRUPA F: Borussia Dortmund - FC Barcelona 0-0, Internazionale Milano - Slavia Praga 1-1 (Barella 90+2 / Olayinka 63). La Slavia Praga, Nicolae Stanciu a evoluat pe toată durata întâlnirii. Meciul de la Dortmund a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, care a acordat un penalty gazdelor, dar portarul Ter Stegen a respins mingea şutată de Marco Reus, în minutul 57. Messi a intrat pe teren la Barcelona în minutul 59, în locul lui Ansu Fati, argentinianul fiind la primele minute jucate în acest sezon.

GRUPA G: Benfica Lisabona - RB Leipzig 1-2 (Seferovic 84 / Timo Werner 69, 79), Olympique Lyon - Zenit Sankt Petersburg 1-1 (Depay 51-pen. / Serdar 41). Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Olympique Lyon.

GRUPA H: Chelsea Londra - CF Valencia 0-1 (Rodrigo 75), Ajax Amsterdam - Lille OSC 3-0 (Promes 18, Alvarez 50, Tagliafico 62). Răzvan Marin a fost rezervă la Ajax Amsterdam.

PROGRAMUL PARTIDELOR DE MIERCURI SEARĂ

ora 19.55 - Grupa A: FC Bruges - Galatasaray Istanbul; Grupa B: Olympiacos Pireu - Tottenham Hotspur.

ora 22.00 - Grupa A: Paris Saint-Germain - Real Madrid; Grupa B: Bayern München - Steaua Roşie Belgrad; Grupa C: Şahtior Doneţk - Manchester City, Dinamo Zagreb - Atalanta Bergamo; Grupa D: Atlético Madrid - Juventus Torino, Bayer Leverkusen - Lokomotiv Moscova.