Campioane mondiale și europene își dau licența la ”Ovidius”

Îmbină antrenamentele și cursurile

Eveniment 13 Septembrie 2014 / 00:00 466 accesări

Patru campioane mondiale și europene au dovedit în acest an că pot îmbina cu succes antrenamentele și competițiile sportive cu prezența la cursuri. Simona Halep, Oana-Corina Constantin, Anca Surdu și Claudia Bobocea au susținut în aceste zile examenul de licență la Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității ”Ovidius” din Constanța. Numărul 2 WTA la tenis, Simona Halep, este studenta ovidiană care a câștigat competiții de anvergură, reușind să obțină o performanță istorică pentru România. Oana-Corina Constantin este campioană la gimnastică aerobică. În anul 2014, la Campionatul Mondial din Mexic, la Cancun, a obținut aurul la proba de Trio, aur la Grup, argint la Individual feminin; argint cu echipa și locul I la Individual feminin. Oana-Corina Constantin este câştigătoarea Cupei Mondiale pentru a doua oară consecutiv în probele de individual feminin și trio. Cea de-a treia studentă evidenţiată este Anca Surdu, din nou cu un palmares de invidiat în 2014, tot la gimnastică aerobică. La Campionatul Mondial din Cancun, Mexic, studenta ovidiană a obținut aurul la proba Trio, aur în proba de Grup și argint pe echipe. Este, totodată, printre câştigătoarele Cupei Mondiale pe anul 2014 la proba de Trio. Nu în ultimul rând, Claudia Bobocea, componentă a lotului naţional de atletism, a obținut rezultate deosebite în ultima perioadă. Astfel, tânăra a ocupat locul IV la Campionatul Mondial de ştafete (Bahamas), locul IX la Campionatul European (Finlanda), locul II la Campionatele Balcanice (România). Claudia Bobocea este multiplă campioană naţională şi finalistă la concursuri internaţionale în probele de 800 m şi 1.500 m.

De-a lungul anilor, în cadrul facultăţii şi-au definitivat studiile sportivi de valoare ai României, antrenori de prestigiu ori manageri de succes în organizaţiile sportive, precum Horia Tecău, Cristina Bujin, Cristina Toma, Laurențiu Toma, Marius Stavrositu, Ionuț Stănescu, Ionela Gâlcă, Cătălina Ponor, Tolan Petru Porime, Eliza Samara, Răzvan Florea, Daniel Carpo ș.a.