Canadianul Denis Shapovalov a fost descalificat la meciul din Cupa Davis

Tenis de câmp / După ce l-a lovit pe arbitrul de scaun

Sport 06 Februarie 2017 / 11:30 460 accesări
Denis Shapovalov, campionul la juniori de la Wimbledon, și-a cerut scuze pentru gestul său necugetat (sursa foto: www.youtube.com)

Tenismanul canadian Denis Shapovalov a fost descalificat în meciul decisiv cu Kyle Edmund, după ce l-a lovit cu mingea în ochi pe arbitrul de scaun al întâlnirii, astfel că Marea Britanie a obținut calificarea în sferturile de finală ale Cupei Davis, acolo unde va întâlni Franța. Scorul în disputa dintre Canada și Marea Britanie era 2-2, iar Denis Shapovalov și Kyle Edmund s-au întâlnit în meciul decisiv. Kyle Edmund conducea cu 6-3, 6-4, 2-1, când tânărul jucător canadian, în vârstă de 17 de ani, a făcut un gest necugetat. Frustat, Shapovalov a lovit puternic o minge către partea laterală a terenului, care l-a atins în ochiul stâng pe arbitrul de scaun al întâlnirii, Arnaud Gabas.

Este foarte clar că nu a existat intenție din partea campionului la juniori de la Wimbledon, însă arbitrul a luat decizia să-l descalifice pe canadian și să acorde victoria Marii Britanii, care a obținut punctul decisiv și calificarea în sferturile de finală ale competiției.

Shapovalov, care se va afla la doar a doilea său meci de Cupa Davis, a declarat pentru site-ul oficial al competiției: „Mă simt incredibil de jenat și rușinat pentru gestul pe care l-am făcut și îmi pare rău că mi-am dezamăgit țara și am pierdut acest meci. Pot însă să promit că niciodată nu voi mai acționa în asemenea fel. Am învățat multe din acest lucru și voi încerca să trec peste aceste eveniment nedorit”.

Arbitru Gabas a primit îngrijiri la spitalul din Ottawa, iar Denis Shapovalov așteaptă acum decizia Federației Internaționale de Tenis, care poate consta într-o amendă sau suspendare.

Marea Britanie s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Davis, cu scorul general de 3-2, și va întâlni Franța pentru un loc în semifinale, duelul fiind programat în perioada 7-9 aprilie.