CFR Cluj, a patra Cupă a României din istoria clubului

Fotbal / Finala Cupei României: DINAMO BUCUREŞTI - CFR CLUJ 2-2, 4-5 la loviturile de departajare

Sport 18 Mai 2016 / 00:26 772 accesări
Antrenorul dinamovist Mircea Rednic nu a putut obţine mult doritul trofeu

Finala Cupei României-Timișoreana la fotbal, desfăşurată marți seară, la București, pe Arena Națională, între echipele Dinamo București și CFR Cluj, a fost una specială, fiind jucată în memoria lui Patrick Ekeng, fotbalistul camerunez decedat la 6 mai. Jucătorii clujeni au purtat tricouri personalizate, având inscripționat pe mânecă mesajul „Rest in peace, Patrick Ekeng!”, iar fanii dinamovişti au pregătit o coregrafie specială înaintea partidei, la tribuna a II-a fiind postat mesajul „BON VOYAGE PATRICK!”, iar la peluză chipul regretatului mijlocaş care a murit după ce a suferit un şoc cardiogen în minutul 69 al partidei Dinamo - FC Viitorul, scor 3-3. Jucătorii și arbitrii au intrat pe teren purtând tricouri albe inscripționate cu mesajul „Nu te vom uita niciodată, Patrick!”, fiind păstrat un moment de reculegere înaintea startului finalei. Viorel Moldovan a prezentat trofeul pus în joc şi dorit de ambele formaţii.

Peste 40.000 de oameni au urmărit din tribune finala cu numărul 78 a competiției, care a fost oprită în minutul 14 în memoria lui Ekeng, iar peste opt minute Andrei Mureşan l-a faultat inutil în careu pe Gnohere. Tot atacantul dinamovist a fructificat fără emoţii lovitura de la 11 metri acordată la indicaţia arbitrului adiţional Alexandru Tudor şi „câinii roşii” au deschis scorul în minutul 23. În minutul 36 Dinamo şi-a majorat avantajul, Bicfalvi trimiţând mingea în plasa porţii lui T. Marc după cornerul executat de Kortzorg.

RATAREA LUI GNOHERE

Repriza a doua a început cu ratarea lui Gnohere, care putea rezolva ecuaţia învingătoarei, şi cu reuşita lui Juan Carlos Ruiz din minutul 47, mijlocaşul formaţiei clujene relansând astfel finala. CFR a fost la un pas de a restabili egalitatea, dar Camora a trimis mingea din lovitură liberă în bara transversală în minutul 61. Spiritele s-au încins în minutul 69, când dinamoviştii l-au acuzat pe Tiago Lopes că ar fi încercat să provoace eliminarea lui Kortzorg, însă adiţionalul Sebastian Colţescu a fost cel care nu a indicat centralului Ovidiu Haţegan acordarea cartonaşului roşu pentru lovirea adversarului fără balon. Echipa clujeană a forţat înscrierea celui de-al doilea gol şi eforturile au fost răsplătite în minutul 89 de reuşita lui Cristian Lopez, care a dus meciul în prelungiri.

ŞANSA A FOST DE PARTEA CFR-ULUI

Dinamovistul Vali Lazăr putea da lovitura de graţie în minutul 117, însă mingea a lovit bara transversală, astfel că totul s-a decis la loviturile de departajare.

Evoluţia scorului - Dinamo - CFR: 1-0 Bicfalvi, 1-1 Cristian Lopez, 2-1 Gnohere, 2-2 Tiago Lopes, 3-2 P. Anton, 3-3 Beleck, 4-3 V. Lazăr, 4-4 Petrucci, T. Marc apără lovitura lui D. Rotariu, 4-5 Juan Carlos Ruiz.

Rezultat final: Dinamo - CFR 2-2 (Gnohere 23-pen., Bicfalvi 36 / J. Carlos Ruiz 47, Cr. Lopez 89) - 4-5 la loviturile de departajare. CFR Cluj a obţinut a patra Cupă a României din istoria clubului.

Au evoluat următoarele formaţii - Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas - Hanca (73 A. Marc), Puljic, Mevlja, St. Filip - P. Anton (cpt.) - Palic (83 Nedelcearu), D. Rotariu, Bicfalvi, Kortzorg (75 V. Lazăr) - Gnohere; CFR (antrenor Antonio Conceicao): T. Marc - Tiago Lopes, Larie, A. Mureşan, Camora (cpt.) - Gomelt (46 Cr. Lopez), Petrucci, J. Carlos Ruiz - Jakolis, Bud (59 Beleck), Nouvier (80 Vitor Bruno). Cartonaşe galbene: Hanca, Kortzorg, Nedelcearu / A. Mureşan, Tiago Lopes, Nouvier, Petrucci, Jakolis. Partida a fost arbitrată la centru de Ovidiu Haţegan.