Concordia va lupta pentru Cupa Ligii

Fotbal / Cupa Ligii, semifinale, manşa retur

Sport 14 Aprilie 2016 / 21:49 535 accesări
Mircea Rednic a aliniat o formulă ofensivă, dar fără succes

Dinamo Bucureşti nu a reuşit, joi seară, pe teren propriu, să întoarcă rezultatul nefavorabil din tur, 0-3 cu Concordia Chiajna. În manşa retur a semifinalei Cupei Ligii-Adeplast la fotbal, competiție organizată de Liga Profesionistă de Fotbal, Concordia a remizat cu Dinamo, scor 1-1 (Gnohere 13 / Bucurică 77), după un meci în care golul marcat rapid de dinamovişti a dat speranţe fanilor “câinilor roşii” într-o minune. Însă jucătorii antrenaţi de Mircea Rednic nu au mai înscris, fiind egalaţi în ultimul sfert de oră al întâlnirii. A fost o partidă în care s-au acordat şi două cartonaşe roşii, câte unul de fiecare parte, Vlad Olteanu, în minutul 25, şi Gabi Giurgiu, în minutul 85, plecând mai devreme la vestiare.

Au evoluat - Dinamo: Cerniauskas - Puljic, Mevlja, Nedelcearu - Corbu (71 Batin), Ekeng (46 P. Anton), Palic (cpt.), Vl. Olteanu - Romario - Essombe (33 D. Rotariu), Gnohere; Concordia: Bălgrădean - Bărboianu, Tincu, Odibe, Niasse, Bucurică - G. Giurgiu, Obodo (cpt.), N. Roșu (51 M. Pena), M. Cristescu (78 Ad. Cristea) - Milevskyi (62 Garcia).

Concordia Chiajna se califică astfel în finala Cupei Ligii, unde va lupta pentru trofeu cu FC Steaua Bucureşti.