Continuă violențele în fotbalul european

Fotbal internațional

Sport 07 Aprilie 2015 / 00:00 526 accesări

După incidentul de sâmbătă seară, din Turcia, când autocarul echipei Fenerbahce a fost atacat cu focuri de armă, în timpul deplasării formaţiei turce la Trabzon, după meciul disputat la Rize, cu Caykur Rizespor, scor 5-1, în etapa a 26-a a campionatului Turciei, şoferul vehiculului fiind rănit la cap, iată că și în Rusia și Franța am consemnat violențe cauzate de suporteri.

MECIUL ARSENAL TULA - TORPEDO MOSCOVA, ÎNTRERUPT ŞAPTE MINUTE DIN CAUZA VIOLENŢELOR

Meciul dintre echipa Arsenal Tula, la care evoluează Florin Costea, şi formaţia Torpedo Moscova a fost întrerupt, duminică, timp de şapte minute, din cauza incidentelor provocate de fanii grupării oaspete, informează „L'Equipe”. „În minutul 31, fanii echipei Torpedo Moscova au spart barierele din faţa sectorului vizitatorilor şi au încercat să ajungă într-o tribună în care se aflau şi femei şi copii. Suporterii formaţiei Torpedo au rupt scaunele şi le-au aruncat în direcţia stewarzilor”, a anunţat clubul Arsenal Tula, conform cotidianului francez. Arbitrul Alexander Egorov a oprit meciul şi a trimis jucătorii la vestiare. „Apoi au avut loc violenţe pe pista de atletism a stadionului, suporterii reuşind să treacă de bariere”, menţionează „L'Equipe”. Directorul executiv al Ligii ruse, Sergei Cheban, a declarat că gruparea Torpedo va fi sancţionată sever. „Persoanele implicate în violenţe au fost deja arestate. Torpedo poate să se aştepte la o sancţiune mare. Este un act veritabil de huliganism şi nu s-a întâmplat prima dată aşa ceva”, a explicat Cheban. Clubul Torpedo Moscova a fost sancţionat în acest sezon de trei ori din cauza comportamentului rasist al suporterilor săi. Echipa Arsenal Tula a fost învinsă de Torpedo cu scorul de 3-1, duminică, în etapa a 21-a a campionatului Rusiei. Florin Costea a fost integralist şi a primit un cartonaş galben, în minutul 65.

AUTOCARUL ECHIPEI PSG, ATACAT DE FANII ECHIPEI OLYMPIQUE MARSEILLE

Autocarul cu care echipa Paris Saint-Germain s-a deplasat, duminică, la stadionul formaţiei Olympique Marseille, înaintea meciului de duminică din Ligue 1, a fost atacat în apropierea arenei de fanii gazdelor, un geam fiind spart de o minge de golf aruncată de un suporter, informează „Le Figaro”. Potrivit sursei citate, incidentul a avut loc la aproximativ 800 de metri de stadion. Suporterii au aruncat cu mai multe obiecte spre autocar. Nicio persoană nu a fost rănită. Formaţia Paris Saint-Germain a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2 (Matuidi 35, Marquinhos 49, Morel 51-autogol / Gignac 30, 43), echipa Olympique Marseille, în ultimul meci al etapei a 31-a a campionatului Franţei. PSG este lider în clasament, cu 62 de puncte. Pe locul secund se află Olympique Lyon, cu 61 de puncte, iar poziţia a treia este ocupată de Olympique Marseille, cu 57 de puncte.

ÎNTÂLNIREA FENERBAHCE - BURSASPOR, AMÂNATĂ CA URMARE A ATACULUI DE SÂMBĂTĂ

Federaţia Turcă de Fotbal a anunţat, pe site-ul oficial, că meciul Fenerbahce - Bursaspor, care ar fi trebuit să se dispute la 13 aprilie, în primul eşalon, a fost amânat ca urmare a atacului de sâmbătă ce a vizat autocarul care transporta echipa din Istanbul, soldat cu rănirea şoferului. Forul turc a amânat şi partida pe care Fenerbahce o avea programată astăzi, în manşa secundă a sferturilor de finală ale Cupei Turciei, cu Mersin Idmanyurdu. Federaţia încă nu a decis la ce date se vor disputa cele două meciuri. Pe de altă parte, potrivit medyatrabzon.com, autorităţile turce au reţinut, duminică, doi tineri în legătură cu atacul asupra autocarului echipei Fenerbahce. Cei doi, în vârstă de 25, respectiv 22 de ani, au fost audiaţi, iar apoi eliberaţi. Tinerii au ajuns în vizorul autorităţilor din cauza unui mesaj postat pe Twitter, sâmbătă, de unul dintre ei: „Îi aşteptăm pe cei de la Fenerbahce la aeroportul din Trabzon, pe traseu. Noi stăm de pază. Nu o să intraţi în aeroport. Aici este Trabzon”.

CAMPIONATUL TURCIEI A FOST SUSPENDAT O SĂPTĂMÂNĂ

Campionatul Turciei a fost suspendat o săptămână, ca urmare a atacului ce a vizat, sâmbătă, autocarul echipei Fenerbahce, au decis conducătorii din fotbalul turc, care s-au reunit, ieri, la Istanbul, informează cotidianul „Milliyet”. De asemenea, oficialii au decis ca și partidele care erau programate în această săptămână în Cupa Turciei să fie amânate. Preşedintele Federaţiei Turce de Fotbal, Yildirim Demiroren, s-a întâlnit, ieri, la sediul forului, cu ministrul Tineretului şi Sportului, Akif Cagatay Kilic, cu preşedintele Asociaţiei Cluburilor, Goksel Gumuşdag, şi cu selecţionerul Fatih Terim. După această întrunire, a avut loc o reuniune a preşedinţilor cluburilor din prima ligă turcă, în prezenţa lui Demiroren, Kilic şi Gumuşdag, în care s-a decis suspendarea campionatului.