Copil, eliminat în primul tur la Basel

Tenis de câmp

Sport 23 Octombrie 2019 / 10:36 475 accesări
Anul trecut, Roger Federer l-a învins în finală pe Marius Copil (sursa foto: Facebook Marius Copil)

Marius Copil (locul 82 ATP) a fost eliminat, marţi seară, în primul tur al turneului de 500 de puncte de la Basel, dotat cu premii în valoare totală de 2.082.655 de euro. Copil a pierdut întâlnirea cu spaniolul Roberto Bautista Agut (locul 10 ATP şi favorit numărul 4), cu scorul de 4-6, 5-7, după o oră şi 35 de minute de joc. Copil, care va primi un cec în valoare de 15.840 de euro, a beneficiat de un wild card din partea organizatorilor, Anul trecut, Marius Copil a disputat finala turneului de la Basel, venind din calificări, fiind învins în ultimul act, cu scorul de 7-5 (7/5), 6-4, de elveţianul Roger Federer.

Site-ul ATP i-a dedicat un amplu material lui Marius Copil, în sunt povestite momentele dificile din cariera lui, cea mai mare dorinţă a sportivului român fiind câştigarea unui trofeu într-un turneu ATP. Copil a recunoscut că tenisul nu a fost sportul care i-a plăcut în copilărie, preferând fotbalul.