Crişan - în turul al treilea -, Dodean - eliminată

Tenis de masă

Sport 21 August 2008 / 00:00 494 accesări

Drumul celor două sportive calificate la Jocurile Olimpice de la Beijing a fost unul scurt în competiţia de tenis de masă la individual. După ce constănţeanca Eliza Samara a fost eliminată în cel de-al doilea tur, ieri, a venit rîndul Danielei Dodean să părăsească întrecerea. Calificată direct în cel de-al doilea tur, graţie poziţionării în clasamentul mondial, arădeanca a cedat în faţa unei jucătoare venite din calificări, Kim Jong (Coreea de Nord). Deşi a înfruntat o adversară poziţionată pe locul 69 mondial, Dodean a cedat cu 1-4. O jumătate de oră a durat întîlnirea dintre cele două jucătoare, românca pierzînd primele trei seturi, 5-11, 7-11, 5-11. Dodean şi-a adjudecat al patrulea set, cu 11-5, dar speranţele într-o revenire a Danei au fost spulberate de nord-coreancă. Kim Jong s-a impus în setul cinci, cu 11-8, asigurîndu-şi prezenţa în optimile de finală.

În întrecerea masculină, al doilea sportiv român calificat direct în turul secund, Adrian Crişan, a trecut în turul al treilea, după ce l-a învins pe reprezentantul Republicii Dominicane, Ju Lin. Crişan a trecut, cu 4-1, de nr. 59 mondial, cîştigînd primele trei seturi, 11-4, 11-2, 11-7, după care l-a pierdut pe al patrulea, 9-11. Crişan nu a avut emoţii în ultimul set, cîştigat cu 11-6. Aşadar, după eliminarea Elizei Samara şi Danei Dodean, Adrian Crişan rămîne singurul reprezentant al României în competiţia de tenis de masă. Bistriţeanul va juca, astăzi, de la ora 7.00, cu germanul Dimitri Ovcearov, cap de serie nr. 11 al turneului olimpic. Dacă se va impune în faţa lui Ovcearov, românul se va califica în sferturile de finală ale competiţiei.