CS Eforie a rămas fără jucători după o singură repriză!

Meci întrerupt în Liga a IV-a la fotbal, la Ovidiu

Sport 10 Noiembrie 2015 / 18:03 3440 accesări

Așa cum am mai anunțat, în etapa de sâmbătă din Liga a IV-a la fotbal, a 15-a din turul campionatului, una dintre partide nu s-a terminat conform regulamentului. Este vorba despre meciul de seniori CSO Ovidiu - CS Eforie, care s-a întrerupt în minutul 46, când formația oaspete a rămas cu doar șase jucători pe teren. Scorul era 1-0 pentru echipa din Ovidiu, prin golul marcat de Șuta, în minutul 28.

Acestea ar fi faptele seci, însă din raportul de arbitraj al meciului reiese intenția vădită a echipei oaspete de a nu juca partida până la capăt! CS Eforie a deplasat la Ovidiu 14 jucători, 11 titulari și trei rezerve. Doi dintre ei, fundașul Ionuț Florea (cunoscutul internațional de fotbal pe plajă) și portarul Ionuț Drumen, au fost eliminați de pe teren, primul în minutul 40, pentru că l-a jignit pe arbitrul Claudiu Marcu, iar al doilea în minutul 45, tot pentru injurii la adresa arbitrului. Imediat după pauză, trei jucători de la Eforie au acuzat accidentări și au părăsit terenul de joc. Cum rezervele Cristian Socianu, Gabriel Aliu și Daniel Zaharia se „evaporaseră” în timpul pauzei, echipa oaspete a rămas în doar șase jucători, inclusiv fără portarul titular! Conform regulamentului, cum niciunul dintre jucătorii accidentați nu a revenit pe teren și nici nu puteau fi înlocuiți, Marcu a fluierat finalul meciului.

A FOST PREMEDITATĂ ÎNCHEIEREA PREMATURĂ A JOCULUI?

„Trei jucători (n.r. - de la echipa oaspete) au acuzat accidentări, fapt pentru care s-a intervenit pe terenul de joc. Din punct de vedere medical, ei erau apți de a continua jocul. Au părăsit terenul din proprie inițiativă”, a notat în raportul de arbitraj persoana care a asigurat asistența medicală a întâlnirii. „La pauza dintre reprize, echipa CS Eforie și-a trimis jucătorii de rezervă la vestiar, pregătind o surpriză pentru a doua parte a jocului. La un minut după fluierul de start al reprizei secunde, un jucător al echipei oaspete a preluat mingea și a degajat-o puternic peste gardul împrejmuitor al stadionului (n.r. - s-a jucat pe terenul sintetic de la Academia Hagi), moment în care doi dintre coechipierii lui s-au trântit la pământ, acuzând dureri acute. În timp ce medicul verifica starea jucătorilor, un alt jucător al echipei CS Eforie mi-a spus că jocul trebuie să se încheie, având în vedere că lipsesc patru jucători din echipa lor. Eu i-am adus la cunoștință că asta ar fi posibil doar dacă o echipă rămâne în mai puțin de șapte jucători pe terenul de joc. Brusc, după primirea informației, un alt jucător al echipei oaspete s-a lăsat la pământ, acuzând dureri severe la picior și solicitând părăsirea terenului de joc pentru a primi îngrijiri medicale”, a menționat Claudiu Marcu în raportul suplimentar.

De remarcat că echipa din Eforie mai văzuse pe parcursul primei reprize și cinci cartonașe galbene: Chirilă (minutul 7, pentru atac imprudent), Ciocănel (9, simulare), I. Florea (28, proteste), Troacă (39, simulare) și Drumen (45, proteste). Claudiu Marcu a mai precizat că atmosfera a fost inflamată chiar din primele minute ale jocului de către directorul sportiv Alberty Bașchir, care, pentru proteste la adresa arbitrului, a fost trimis în tribună în minutul 10! În pauză, el i-a promis lui Marcu faptul că nu va mai arbitra vreun meci în Liga a IV-a sau a V-a.

„MARCU VREA SĂ NE DEA LECȚII DE ARBITRAJ”, SPUNE BAȘCHIR

„Voi aduce la AJF acte medicale pentru a justifica accidentările acelor jucători. Noi avem un efectiv redus, cu jucători accidentați sau suspendați, iar cei trei jucători de rezervă de la meciul cu Ovidiu erau trecuți pe foaie doar așa, ca să fie. Zaharia era titular de drept, dar nu se simțise prea bine în ultimele două zile și nu putea juca, Socianu este în lot doar la număr, la fel și Aliu, pe care l-am legitimat acum câteva săptămâni. Marcu a vrut să ne dea lecții de arbitraj la Ovidiu, el se crede la Liga a 2-a. Suntem totuși în Liga a IV-a, trebuie să te mai pliezi puțin. Însă tot el ne-a arbitrat la centru și la Cernavodă, iar acolo nu reacționa așa la proteste, înjurături sau faulturi repetate. Nouă ne-a acordat la Ovidiu cinci cartonașe galbene într-o repriză, însă câteva dintre ele mult prea ușor. Oricum, eu am sperat să pot schimba câte ceva în arbitraje, de asta am acceptat să fiu membru în Comitetul Executiv al AJF, dar în condițiile în care ei nu pățesc nimic atunci când greșesc, vreau să renunț”, a declarat Alberty Bașchir, membru în Comitetul Executiv al AJF ca reprezentant al cluburilor din Liga a IV-a.