CS Phoenix-Ştiinţa a ratat calificarea în semifinalele LN de baschet feminin

Baschet feminin / Liga Naţională

Sport 16 Aprilie 2019 / 19:52 542 accesări
Chelsea Douglas a înscris cele mai multe puncte pentru echipa constănţeană în meciul de marţi

Echipa feminină de baschet CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa a fost eliminată în sferturile de finală ale Ligii Naţionale, cedând cu scorul general de 1-3 în duelul cu Olimpia CSU Braşov. După ce s-au impus în primul meci, desfăşurat la Braşov, scor 72-69, baschetbalistele constănţene au pierdut următoarele două partide, 59-73 şi 56-65, ultima înfrângere fiind înregistrată marţi seară, în Sala Sporturilor din Constanţa. Jucătoarele antrenate de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au fost învinse de către baschetbalistele braşovene cu scorul de 76-64, la pauză 35-26.

Scorul pe sferturi în al patrulea meci dintre CS Phoenix-Știința şi Olimpia CSU a fost următorul: 14-25, 12-12, 19-19, 19-20.

Pentru formaţia constănţeană au marcat Chelsea Douglas 16 puncte, Vladinka Erak 12p, Jelena Jovanovic 11p, Andreea Beldian 7p, Bianca Fota 5p, Ecaterina Armanu 5p, Cristiana Cutaş 3p, Andreea Fleşer 3p şi Teodora Armanu 2p.