CS Tomis a cedat în prima partidă din turneul de la Zalău

Sport 07 August 2009 / 00:00 565 accesări

Aflată de o săptămînă în cantonament la Zalău, formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a debutat, aseară, în cadrul turneului găzduit de echipa antrenată de Gheorghe Tadici. Elevele lui Goran Kurtes au cedat însă în prima întîlnire a turneului, susţinută în faţa celor de la HCM Roman, scor 19-22 (11-12). După un început echilibrat de partidă, Tomisul a condus cu 7-5, în min. 15, însă HCM Roman a revenit pînă la finalul primei reprize, intrînd la cabine cu un avantaj de un gol, 12-11. Balanţa s-a înclinat din nou în favoarea handbalistelor constănţene în min. 46, 17-15 pentru Tomis, avantajul fiind păstrat pînă în min. 54, 19-17. Două eliminări dictate în tabăra constănţeană au schimbat situaţia pe tabela de marcaj în ultimele minute de joc, Romanul reuşind să se impună în cele din urmă cu 22-19. „Am suferit pe postul de pivot, unde Alexandra Iovănescu nu a putut juca decît o repriză. Nu a fost forţată, pentru că încă se resimte. Combinaţiile au avut de suferit”, a declarat directorul sportiv al Tomisului, Paul Alexe. Marcatoarele Tomisului au fost: Pîrîianu 4g, Iovănescu 3g, Mateescu, Tîlvîc, Szabo, Druţu şi Avădănii - cîte 2g, Topa şi Zamfir - cîte un gol. Azi, de la ora 10.45, CS Tomis va întîlni pe CSM Cetate Deva, formaţie antrenată de Dumitru Muşi, fostul tehnician al echipei constănţene.