CS Tomis a remizat la Zalău

Sport 11 Mai 2009 / 00:00 628 accesări

O nouă aventură în cupele europene pare un vis imposibil de îndeplinit şi în acest sezon pentru formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa. Nevoite să cîştige la Zalău cele două puncte puse în joc, elevele lui Dumitru Muşi şi Mircea Bucă nu au reuşit decît pe jumătate să îşi îndeplinească misiunea din etapa a 25-a, penultima a Ligii Naţionale. CS Tomis a remizat, scor 34-34, în duelul cu HC Zalău, diminuîndu-şi foarte mult şansele de a-şi îndeplini obiectivul din acest sezon. Hotărîte să se revanşeze după înfrîngerea suferită în tur, la Constanţa, elevele lui Gheorghe Tadici au început în forţă partida, distanţîndu-se pe tabela de marcaj încă din primele zece minute ale întîlnirii, 6-3. Tomisul s-a apropiat la două goluri pînă la pauză, 17-15 pentru HC Zalău, şi la unul singur în a doua repriză, 24-23, în min. 44, pentru gazde. CS Tomis nu a reuşit însă să smulgă cele două puncte care ar fi apropiat-o de cele cinci poziţii care duc în cupele europene în sezonul viitor, fiind nevoite în cele din urmă să se mulţumească doar cu un singur punct, care aruncă soarta echipei constănţene în acest campionat în mîinile rezultatelor din ultima etapă. Pentru CS Tomis au marcat la Zalău Jerebie-Cărbune 8g, Iovănescu 7g, Jafarova şi Tankaskaya - cîte 5g, Ackar 4g, Pîrîianu 2g, Rusu, Szabo şi Topa - cîte un gol. În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat următoarele rezultet: HCM Roman - Rulmentul Braşov 24-28; Oţelul Galaţi - HCM Baia Mare 24-25; Rapid Bucureşti - Oltchim Rm. Vîlcea 31-45; KZN Slatina - Dunărea Brăila 26-37; U. Jolidon Cluj - Cetate Deva 28-26; HCM Buzău - CSM Ploieşti 24-25. În urma acestor rezultate, handbalistele de la Oltchim au îmbrăcat tricoul de campioane cu o etapă înainte de finalul campionatului, obţinînd al 15-lea titlu naţional din istorie şi al treilea consecutiv. U. Jolidon Cluj poate răsufla uşurată după ce victoria de la Deva îi asigură prezenţa în primul eşalon şi în sezonul viitor, indiferent de rezultatul din jocul din ultima etapă, cu CSM Ploieşti.