CS Tomis se apropie de obiectiv

Handbal (f) / LN-23: Hidroconcas Buzău - CS Tomis Constanţa 26-27

Sport 30 Aprilie 2009 / 00:00 1398 accesări

Condamnată la victorie pentru a rămîne în cursa pentru cupele europene, formaţia feminină de handbal CS Tomis şi-a îndeplinit obiectivul în etapa a 23-a a Ligii Naţionale. Elevele lui Mircea Bucă şi Dumitru Muşi au obţinut două puncte importante aseară, după ce s-au impus, în deplasare, cu 27-26 (13-10), în faţa celor de la HCM Hidroconcas Buzău, însă constănţencele au trăit, din nou, periculos pe final. Cum o eventuală înfrîngere ar fi însemnat îndepărtarea de obiectiv, handbalistele constănţene au abordat cu seriozitate partida de la Buzău, chiar dacă trei jucătoare de bază, Mihaela Pîrîianu, Anna Jafarova şi Cristina Georgescu, au evoluat accidentate. După un început echilibrat, Tomisul a preluat conducerea în min. 8, 3-2, mărindu-şi avantajul la trei goluri după primul sfert de oră, 8-5. După 13-10 la pauză, Tomisul a păstrat ritmul impus în prima repriză şi în cea de-a doua parte a întîlnirii. Deşi gazdele s-au apropiat la două goluri în min. 38, 15-13 pentru Tomis, constănţencele au turat motoarele, reuşind ca în min. 43 să îşi mărească avantajul la patru goluri, 20-16. Diferenţa nu le-a scutit însă de emoţii în finalul partidei, cînd lipsa de concentrare putea să le coste victoria. „Am obţinut o victorie foarte importantă pentru noi, deşi nu am jucat aşa cum ne-am fi propus. Am condus în permanenţă şi puteam obţine o victorie mult mai categorică dacă nu făceam greşeli în final”, a declarat Mircea Bucă, antrenorul Tomisului. În urma victoriei de la Buzău, CS Tomis (loc 6, 25p) este la egalitate de puncte cu principala sa adversară pentru poziţia a cincea, Dunărea Brăila (loc 5, 25p), iar duminică, în Sala Sporturilor din Constanţa (ora 11.00) soseşte U. Jolidon Cluj, echipă care luptă pentru evitarea retrogradării. Marcatoarele Tomisului la Buzău au fost: Ackar 8 goluri, Jafarova 3g, Cărbune 3g, Iovănescu 3g, Topa 3g, Pîrîianu 2g, Rusu 2g, Georgescu 2g şi Tankaskaya 1g.

Celelalte rezultate ale etapei: Oţelul Galaţi - Rulmentul Braşov 30-35; Rapid CFR Bucureşti - HCM Roman 34-28; KZN Slatina - HCM Baia Mare 28-40; HC Zalău - Oltchim Rm. Vîlcea 29-34; U. Jolidon Cluj - Dunărea Brăila 29-28; CSM Ploieşti - Cetate Deva 25-22.