CS Universitatea Craiova a jucat primul amical în 2017

Fotbal / Partide amicale

Sport 08 Ianuarie 2017 / 14:46 378 accesări
Fotbaliștii olteni au remizat cu o echipă din liga a doua germană

CS Universitatea Craiova a remizat sâmbătă seară, scor 1-1, într-un meci amical disputat împotriva formaţiei germane Fortuna Dusseldorf (2.Bundesliga), în stagiul de pregătire din Malta. Golurile partidei au fost înscrise de către Emmanuel Iyoha, care a deschis scorul pentru Fortuna Dusseldorf, în minutul 41, în timp ce pentru Craiova a punctat Alexandru Popescu, în minutul 77. Este prima partidă de pregătire a formaţiei antrenate de Gheorghe Mulţescu din cantonamentul maltez, totodată şi primul meci al craiovenilor din acest an. În afara golului marcat de Alexandru Popescu, CS Universitatea Craiova a mai ratat două ocazii importante în partea secundă, când Renato Kelic a lovit bara, iar brazilianul Gustavo a executat bine o lovitură liberă, respinsă greu de portarul nemţilor.

Tehnicianul Gheorghe Mulțescu a folosit următoarea formulă: Vlad (Popescu) - Vlădoiu, Acka, Dumitraș, Briceag (Vlădoiu) - Zlatinski, Screciu, Bancu - Manea, Băluță, Ivan. În repriza a doua s-a mizat pe următoarea formulă: Vlad - Petre, Kelic, Popov, Briceag - Mateiu, Birzan - Rocha, Gustavo, Mazarache - A. Popescu.