CS Volei 2004 Tomis, un nou pas greşit în campionat

Volei (f) / DA1-19: Penicilina Iaşi - CS Volei 2004 Tomis Constanţa 3-1

Sport 25 Februarie 2008 / 00:00 686 accesări

Echipa feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa nu a reuşit sîmbătă să bifeze cea de-a doua victorie consecutivă din campionatul intern, cedînd cu 1-3 în faţa formaţiei Penicilina Iaşi, în cadrul celei de-a 19-a etape a Diviziei A1. Deşi şi-au propus să revină cu patru puncte din cele două partide susţinute în deplasare, constănţencele nu au putut repeta succesul de la Cluj, în ciuda faptului că au început bine partida de la Iaşi. Conduse cu 18-13 în primul set, elevele lui Aleksandar Boskovic şi Doru Grigore au recupereat din handicap prin serviciul lui Shelly Chalmers şi au cîştigat în mod surprinzător primul parţial cu 25-22. Istoria s-a repetat şi în cel de-al doilea set, cînd moldovencele au condus şi la şase puncte, 18-12, constănţencele reuşind să egaleze din nou pe final, 24-24, după ce au anulat mingea de set a gazdelor. Din păcate pentru Tomis, elevele Ecaterinei Covalciuc au punctat de două ori şi şi-au adjudecat setul cu 26-24. Oboseala, dar şi lipsa de concentrare şi-au spus cuvîntul în ultimele două seturi, cînd gazdele s-au impus fără probleme, cu 25-15 şi 25-17, obţinînd astfel victoria cu 3-1. Dacă în campionatul intern gruparea constănţeană nu are o evoluţie îmbucurătoare, nu acelaşi lucru se întîmplă în Cupa României. Miercuri, în Sala Sporturilor din Constanţa, Tomisul va încerca să pătrundă în semifinalele competiţiei, după ce în partida tur a sferturilor de finală s-a impus în faţa formaţiei CSU Tg Mureş, cu 3-1.

Celelalte rezultate din etapa a 19-a: Dinamo - Rapid 3-0; CSU Gaz Tg. Mureş - Dacia Mioveni 3-0; U. Cluj - IOR Bucureşti 3-0; CSM Lugoj - Metal Galaţi 0-3; Ştiinţa Bacău - Unic Piatra Neamţ 3-0.