CVM Tomis a pierdut un punct în fața gălățenilor

Volei (m) / DA1, etapa a 4-a: CVM TOMIS CONSTANȚA - ARCADA GALAȚI 3:2

Sport 03 Noiembrie 2014 / 00:00 759 accesări

Ceea ce se anunța a fi o repetiție generală pentru Club Volei Municipal Tomis Constanța înaintea primului meci din Liga Campionilor, programat miercuri, de la ora 21.30, la Piacenza, s-a transformat într-un meci lung, de două ore și cinci minute, câștigat greu de gazde, cu 3:2 (19:25, 25:21, 25:17, 21:25, 16:14), în fața unui adversar, Arcada Galați, cu înfrângeri pe linie în etapele anterioare. CVM Tomis a cedat primul punct în acest campionat, dar a rămas lider în clasament, cu același punctaj și același setaveraj ca echipa din Zalău, dar cu un punctaveraj superior.

În meciul programat sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanța, antrenorul gazdelor, Martin Stoev, a dorit să vadă la lucru perechea de extreme pe care se va baza în Liga Campionilor, alcătuită din Janic și Petkov, însă regula „stranierilor” din campionatul românesc l-a obligat să renunțe la Simeonov, postul de universal fiind preluat de Dragoș Pavel. Jocul constănțenilor nu a funcționat aproape deloc în primul set, în care dunărenii au evoluat excelent, iar tehnicianul bulgar a fost nevoit să revină la formula de echipă deja rodată în precedentele trei etape din Divizia A1. Simeonov și Spînu au apăsat continuu pe serviciu, preluarea adversă a început să scârțâie, Tomis a punctat mult cu blocajul și a întors rezultatul, după o evoluție mult mai bună în seturile 2 și 3. Arcada nu a cedat însă, profitând din plin de problemele apărute în jocul campionilor, în special pe două rotații. Setul 4 le-a revenit oaspeților după două atacuri trimise afară de Simeonov, din zona sa preferată, la scorul de 22:21 pentru oaspeți! În setul decisiv, Bartha a conlucrat din nou perfect cu centrii, iar gălățenii au condus aproape tot timpul, ultima oară cu 11:10. Tomis a revenit la 12:11 și a rămas apoi la conducere până la finalul partidei, ultimul set încheindu-se cu 16:14. Să precizăm și faptul că absența liberoului Rosic la CVM Tomis s-a datorat unei întinderi la coapsă, dar se speră ca voleibalistul sârb să fie apt de joc pentru meciul din Italia.

MULȚUMIȚI DE VICTORIE

„A fost o partidă care ne-a pus ceva probleme, dar ne bucurăm foarte mult pentru rezultat. A fost o victorie muncită și acest gen de victorii aduc un plus colectivului, pentru că ne apropie mai mult și ne dau mai multă încredere pentru meciurile următoare. Arcada este o echipă bună a campionatului românesc și pe mine m-au surprins cele trei înfrângeri pe care le-au suferit ei până acum”, a declarat centrul constănțean Sergiu Stancu. „Victorie cu multe emoții pentru noi, iar pentru public a fost cu siguranță o partidă foarte interesantă. Am încercat în primul set o nouă formulă de echipă, care nu a mers, așa că am revenit la formula de bază pentru campionat. Am comis multe greșeli în setul 4, iar în tie-break am mers cap la cap. Ei s-au apărat foarte bine astăzi (n.r. - sâmbătă), au recuperat multe baloane, în condițiile în care noi nu am jucat la capacitatea noastră maximă. Cu siguranță, mintea jucătorilor a fost mai mult la meciul de la Piacenza”, a spus antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Zhekov 4p - D. Pavel 11p, Spînu 15p, Stancu 7p, Petkov 3p, Janic 16p, Tănăsescu - libero (au mai jucat: Laza și Simeonov 20p); Arcada (antrenori Marian Apostu și Neculai Harabagiu): Bartha 4p - Pașcan 10p, Cosic 7p, Radovic 18p, Zupanc 18p, Cristudor 9p, D. Ghimeș - libero (au mai jucat: Dragomir 3p, Dumitrache 15p, Martin și Pîrvu - libero).

Celelalte rezultate din etapa a 4-a a Diviziei A1 la volei masculin: CSVM Zalău - VC Banatul Caransebeș 3:0 (29:27, 25:17, 25:15); Steaua București - Ştiinţa Explorări Baia Mare 0:3 (17:25, 23:25, 14:25); SCM U. Craiova - Dinamo Bucureşti 3:2 (25:23, 20:25, 25:13, 21:25, 15:12); VCM LPS Piatra Neamţ - CSM Bucureşti 2:3 (25:21, 25:19, 23:25, 22:25, 13:15); Unirea Dej - Phoenix Şimleu Silvaniei 3:0 (25:20, 25:17, 27:25).

Clasament: 1. CVM TOMIS CONSTANŢA 11p (setaveraj 12:3); 2. CSVM Zalău 11p (12:3); 3. SCM U. Craiova 9p (11:5); 4. Dinamo Bucureşti 9p (11:5); 5. Explorări Baia Mare 8p (9:6); 6. CSM Bucureşti 7p (10:7); 7. VCM Piatra Neamţ 5p (8:9); 8. Banatul Caransebeș 4p (7:11); 9. Unirea Dej 4p (5:9); 10. Arcada Galaţi 2p (5:12); 11. Phoenix Șimleu 2p (3:11); 12. Steaua Bucureşti 0p (0:12).