CVM Tomis şi CSS 1, la turneul final al CN de minivolei

Sport 02 Aprilie 2013 / 00:00 819 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute s-au disputat meciurile din cadrul fazei semifinale a Campionatului Naţional de minivolei (jucătoare şi jucători născuţi în 2000 şi mai tineri), ediţia 2012-2013. În întrecerea băieţilor, la Craiova, în Seria a IV-a, echipa Club Volei Municipal Tomis Constanţa (antrenor principal: Iulian Rădulescu, antrenor secund: Cezar Aciobăniţei, organizator competiţii: Taner Cadâr) s-a impus în toate jocurile şi a obţinut calificarea la turneul final, programat în perioada 30 mai - 1 iunie. Rezultate înregistrate de tinerii voleibalişti de la CVM Tomis: 3:0 (25:14, 25:17, 25:22) cu CS Dinamo Bucureşti, 3:2 (25:16, 25:23, 11:25, 15:25, 16:14) cu CNNT Craiova şi 3:1 (25:11, 25:19, 11:25, 25:13) cu CSS Caransebeş. Iată şi lotul de jucători al formaţiei de minivolei de la Club Volei Municipal Tomis: Eduard Popa (cpt.), Alexandru Voicu, Andrei Druţă, Mihnea Velescu, Andrei Pererva, Alexandru Zaharia, Cristian Grameni, Erdal Suliman, Albert Iusein, Cosmin Florea şi Ersin Ali.

Tot în întrecerea băieţilor, la Bucureşti, în Seria a II-a, formaţia Clubului Sportiv Şcolar Nr. 1 din Constanţa (antrenor Mihaela Isac) a ocupat locul al doilea şi a obţinut, de asemenea, calificarea la turneul final. CSS 1 a învins pe LPS CSS Suceava, scor 3:2 (25:21, 25:14, 9:25, 19:25, 15:10) şi pe CSS Buzău, scor 3:2 (26:28, 8:25, 25:18, 25:23, 15:8), dar a cedat cu 0:3 (15:25, 15:25, 0:25) în partida cu CTF Mihai I Bucureşti. Iată şi lotul de jucători al formaţiei de minivolei de la CSS 1: Bogdan Beiu (cpt.), Sebastian Bucur, Nicholas Nicolae, Ionuţ Cioti, Andrei Drăghici, Ardan Veli, Mihai Chiriac, Florin Besa, Vlad Băbuţă, Călin Martinaş şi Valentin Şeitan.

În întrecerea fetelor, echipa Clubului Sportiv Şcolar Nr. 1 din Constanţa (antrenori Viorica Lungu şi Gheorghe Brînză) s-a clasat pe locul 3 la Tulcea, în Seria a II-a. Formaţia constănţeană a învins, cu 3:1, pe CSS Buzău şi a pierdut partidele cu Dinamo Bucureşti, scor 0:3 şi CSS Tulcea, scor 1:3. La turneul final s-a calificat doar câştigătoarea turneului, Dinamo Bucureşti.