Daniel Ricciardo a câştigat Marele Premiu al Ungariei

Auto / Formula 1

Sport 28 Iulie 2014 / 00:00 326 accesări

Pilotul australian Daniel Ricciardo (Red Bull) a câştigat, ieri, Marele Premiu al Ungariei, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, urmat de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) şi de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes). Pe locul 4 s-a clasat germanul Nico Rosberg (Mercedes), brazilianul Felipe Massa (Willimas) a fost al cincilea, iar finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) a trecut linia de sosire al şaselea. Pe locurile 7-10 s-au clasat, în ordine, germanul Sebastian Vettel (Red Bull), finlandezul Valtteri Bottas (Williams), francezul Jean-Eric Vergne (Toro Rosso) şi britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes).

Ricciardo a obţinut al doilea său succes în acest sezon, după una dintre cele mai spectaculoase şi pline de suspans curse din 2014, pe un circuit, Hungaroring, pe care depăşirile sunt greu de efectuat. Australianul în vârstă de 25 de ani a trecut primul linia de sosire după 70 de tururi, iar triumful său a devenit cert în ultimele patru tururi, în care i-a depăşit pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) şi pe spaniolul Fernando Alonso (Ferrari).

În clasamentul piloţilor, primele zece locuri sunt ocupate de: 1. Nico Rosberg 202 puncte, 2. Lewis Hamilton 191p, 3. Daniel Ricciardo 131p, 4. Fernando Alonso 115p, 5. Valtteri Bottas 95p, 6. Sebastian Vettel 88p, 7. Nico Hulkenberg 69p, 8. Jenson Button 60p, 9. Felipe Massa 40p, 10. Kevin Magnussen 37p.

Podiumul clasamentului constructorilor este următorul: 1. Mercedes 393p, 2. Red Bull 219p, 3. Ferrari 142p.

În Formula 1 urmează o pauză de o lună, viitoarea etapă fiind programată la 24 august - Grand Prix-ul Belgiei de la Spa-Francorchamps.