Debut cu victorie pentru noua conducere tehnică a CS Tomis

Handbal (f) / LN-14: CS Tomis Constanţa - HCM Roman 36-29

Sport 24 Ianuarie 2008 / 00:00 725 accesări

După ce sîmbătă handbalistele de la CS Tomis s-au apropiat de podium, acestea au reuşit ieri, în Sala Sporturilor, o nouă victorie importantă pentru îndeplinirea obiectivului fixat în acest sezon. Elevele lui Ion Puşcaşu au învins pe HCM Roman, cu scorul de 36-29, în prima etapă a returului Ligii Naţionale. Mari favorite, conform clasamentului, dar şi diferenţei de valoare dintre cele două grupări, constănţencele au început jocul destul de moale, partida stînd sub semnul echilibrului mai bine de un sfert de oră. Mai mult, neatenţia din apărare a făcut ca oaspetele să se distanţeze şi la trei goluri, graţie jucătoarei Emilia Moldovan, care a reuşit 10 goluri în prima repriză. Constănţencele au revenit însă pe tabela de marcaj, iar Anişoara Durac avea să trimită echipa în avantaj la pauză, 18-17. Plusul de valoare al gazdelor a început să facă diferenţa în cea de-a doua repriză, cînd Tomisul s-a distanţat treptat, ajungînd şi la un avantaj de şapte goluri, diferenţă ce a fost menţinută pînă la final: Tomis - Roman 36-29. “Sînt bucuros de victorie, mai ales că aceasta este importantă pentru moralul echipei de acum încolo. Fetele au abordat meciul cu o altă atitudine pe care eu sper să o menţină şi în continuare. Am avut şi momente de relaxare, care au făcut ca meciul să fie în mare parte echilibrat, însă important este rezultatul”, a declarat noul tehnician al echipei constănţene, Ion Puşcaşu. Au marcat - pentru Tomis: Druţu 8g, Durac 7g, Dospin 6g, Grigore şi Mateescu - cîte 5g, Pîrîianu 3g, Jerebie şi Georgescu - cîte un gol; pentru HCM Roman: Moldovan 13g, Ciubotaru 4g, Pavăl şi Rădulescu - cîte 3g, Stoleru şi Horobeţ - cîte 2g, Dudescu şi Pop - cîte un gol.

Celelalte rezultate ale etapei a 14-a: Rapid CFR Bucureşti – U. Jolidon Cluj 33-33; Oţelul Galaţi - HC Zalău 35-26; Dunărea Brăila - Rulmentul Braşov 18-29; Hidroconcas Buzău - HCM Baia Mare 26-26; Oltchim Rm. Vîlcea - CSM Sf. Gheorghe 40-18.