Dinamo a remizat cu NK Celje într-un meci amical

10 Iulie 2016 / 07:34 257 accesări

Dinamo a remizat, sâmbătă, cu NK Celje, scor 1-1, într-o partida amicală disputată sâmbătă seară, pe „Arena Petrol” din Celje, în cantonamentul din Slovenia. Argentinianul Maximiliano Oliva a marcat unicul gol al echipei lui Ioan Andone.

Dinamo a deschis scorul în prima repriză a partidei, prin argentinianul Maximiliano Oliva, care a fost folosit titular de Ioan Andone, pe postul de extremă stângă stânga. În primul 11 al dinamoviştilor a apărut şi bosniacul Azer Busuladzic. Portarul Laurenţiu Brănescu a început ca titular, iar Jaime Penedo a fost utilizat în repriza secundă.

Dinamo a început meciul într-un sistem 4-3-3, cu Brănescu în poartă şi o linie defensivă formată din Hanca, Marc, Mevlja şi Steliano Filip. La mijloc au evoluat Busuladzic, Anton şi Palic, iar în atac, Lazăr, Rotariu şi Oliva.

Dinamoviştii vor mai rămâne în cantonamentul din Slovenia până pe 13 iulie şi vor mai disputa o partidă amicală cu Amkar Perm (Rusia), pe 11 iulie. Elevii lui Ioan Andone vor reveni apoi în ţară şi se vor pregăti pentru startul sezonului Ligii 1, programat pe 22 iulie.

Dinamo - NK Celje 1-1

DINAMO: Brănescu - Hanca, A. Marc, Mevlja, St. Filip - Busuladzic, P. Anton, Palic - V. Lazăr, D. Rotariu, M. Oliva.

Au mai jucat: Penedo - Nedelcearu, Vl. Olteanu, I. Şerban, P. Petre, Tîrcoveanu, Dudea, M. Popescu, Gnohere.