Două eleve constănțene, premiate la ”Un condei numit Fair-Play”

Concurs național

Educație 16 Noiembrie 2015 / 16:14 1957 accesări

Profesoara Silvia Leucă (foto centru), alături de elevele Maria Cojocaru (stânga) și Alexandra Cornea (dreapta), la festivitatea de premiere a concursului ”Un condei numit Fair-Play”.

Elevii care practică un sport de performanță în cadrul liceelor cu program sportiv și care au aptitudini de scriere au participat la concursul de jurnalism sportiv ”Un condei numit Fair-Play”. Concursul s-a desfășurat pe 3 secțiuni: poezie, proză și cronică-reportaj, iar cei mai buni elevi au fost premiați de Comitetul Olimpic și Sportiv Român în cadrul galei ce a avut loc la Casa Olimpică din București. Selecția a fost extrem de strânsă, juriul selecționând 334 de lucrări din cele peste 2.500 de texte calificate în finala națională, și răsplătindu-i pe tinerii talentați pe 3 categorii de vârstă: 7 - 10 ani, 11 - 14 ani și 15 - 18 ani. Constanța a fost reprezentată în finală la două secțiuni: proză și cronică-reportaj, la categoria 11 - 14 ani, de elevi de la Liceul cu Program Sportiv ”Nicolae Rotaru” (LPSNR) și Liceul Teoretic ”Ovidius” (LTO). Astfel, eleva de clasa a VIII-a Alexandra Cornea, de la LPSNR, coordonată de profesoara de limba română Silvia Leucă, a obținut mențiune la secțiunea cronică-reportaj, cu lucrarea ”Fair-play pe terenul de sport, fair-play și în viață!”, iar eleva Maria Cojocaru (clasa a VIII-a la LTO), coordonată de prof. Alina Trache, a primit mențiune la secțiunea proză. Deplasarea la festivitate a fost sprijinită de Andrei Semerjai, directorul LPSNR. În 2013, Alexandra Cornea a câștigat premiul III în cadrul aceluiași concurs, la secțiunea cronică-reportaj.