Două puncte muncite pentru CS Tomis

Handbal (f) / LN-22: CS Tomis Constanţa - CSM Ploieşti 34-33

Sport 27 Aprilie 2009 / 00:00 761 accesări

Victorie importantă pentru formaţia feminină de handbal, CS Tomis, care s-a impus sîmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, în faţa celor de la CSM Ploieşti, scor 34-33 (15-17). Condamnate să cîştige pentru a nu pierde teren în lupta cu adversarele pentru un loc de cupă europeană, handbalistelor constănţene le-a trecut glonţul pe la ureche, după ce ploieştencele au dominat prima parte a întîlniri. Sosite la Constanţa hotărîte să obţină cele două puncte, care le-ar fi asigurat, într-o bună parte, participarea în Liga Naţională şi în sezonul viitor, elevele lui Gheorghe Ionescu au dictat ritmul în prima repriză. Ajutată de pivotul Anişoara Durac, Andreea Dospin şi-a făcut mai mereu culoar spre poarta Doinei Avram, în timp ce Andreea Tîlvîc şi Mirela Toma au „ciuruit” poarta constănţeană prin „torpilele” trimise de la nouă metri. În minutul 19, oaspetele aveau deja un avantaj de patru goluri, 8-12, însă la pauză tabela arăta o diferenţă de doar două goluri în favoarea ploieştencelor, 15-17. Muştruluite la vestiar de Dumitru Muşi, „tomitanele” au revenit pe teren mult mai montate în cea de-a doua repriză. Apărarea avansată a dat roade, Doina Avram şi-a intrat în mînă, iar constănţencele au dat mai mult randament în ofensivă. Astfel, gazdele au întors soarta partidei în minutul 45, 25-21, dar ultimul sfert de oră a fost unul încins. Adversarele au rămas periculoase pînă la final, succesul Tomisului fiind obţinut la doar un gol, 34-33. „Pe de-o parte, sîntem mulţumiţi pentru că ne-am luat punctele. Este foarte important că, după meciul cu Deva, atunci cînd echipa a părut demoralizată şi total lipsită de motivaţie, astăzi (n.r: sîmbătă) parcă au crezut mai mult în ele, chiar dacă am fost conduşi în marea majoritate a timpului şi s-au bătut pentru victorie”, a declarat directorul tehnic al Tomisului, Dumitru Muşi, care a felicitat-o la finalul partidei pe Doina Lupu pentru prestaţia din poartă: „Personal, îi mulţumesc Doinei pentru dragostea pe care o manifestă vizavi de club şi echipă”. Marcatoarele partidei au fost: CS Tomis - Dorina Cărbune 7g, Anna Jafarova 6g, Alexandra Iovănescu 6g, Ackar Filipa 5g, Ionela Topa 4g, Marina Tanklaskaya 4g, Mihaela Pîrîianu 2g; CSM Ploieşti – Andreea Tîlvîc 11g, Mirela Toma 11g, Ana Maria Luca 3g, Anişoara Durac 3g, Andreea Dospin 3g, Alina Chiţacu 2g.

Rapidistele, atacate de oficiali gălăţeni şi spectatori la finalul meciului cu Oţelul

Cel mai tensionat meci al etapei a avut loc la Galaţi, acolo unde finalul meciului dintre Oţelul şi Rapid, scor 27-24 (14-14), a fost marcat de violenţe între jucătoarele oaspete, oficiali şi spectatori. În drum spre vestiar, jucătoarele rapidiste Alina Dobrin şi Georgeta Gureşoaia au primit cuvinte urîte din partea vicepreşedintelui Oţelului, Ghiocel Constantinescu. Dobrin nu i-a rămas datoare vicepreşedintelui gazdelor, care, enervat de replicile primite, precum şi de faptul că a fost stropit cu apă de handbalistă, s-a repezit să le lovească pe cele două jucătoare. Acestuia i s-au alăturat şi cîţiva suporteri, care au fentat vigilenţa jandarmilor, astfel că a ieşit un conflict general. Nici antrenorul Rapidului, Vasile Mărgulescu nu a scăpat, acesta fiind udat şi scuipat de suporterii gălăţeni.

Celelalte rezultate ale etapei: Dunărea Brăila - Hidroconcas Buzău 30-20; Oltchim Rm. Vîlcea - U. Jolidon Cluj 35-23; HCM Baia Mare - HC Zalău 24-15; HCM Roman - KZN Slatina 32-19; Rulmentul Braşov - CSM Cetate Deva 39-24 (partidă disputată în devans).