Egal cu ghinion pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 2-a: FC FARUL - UNIREA TĂRLUNGENI 0-0

Sport 16 Septembrie 2013 / 00:00 1172 accesări

După trei succese consecutive în debutul acestui sezon, FC Farul s-a împiedicat sâmbătă, pe teren propriu, în faţa nou-promovatei Unirea Tărlungeni, obţinând doar un rezultat de egalitate, 0-0, în etapa a 2-a a Ligii a II-a. Cu moralul ridicat după rezultatele pozitive înregistrate în ultimele săptămâni, constănţenii au dominat întâlnirea din start şi prima ocazie s-a ivit în min. 8, când Ivanovici a scăpat singur, dar a fost blocat de Iacob. După alte opt minute, Silvăşan a deviat inteligent o minge centrată de Coconaşu, dar portarul oaspeţilor a respins senzaţional de sub transversală. Acelaşi Silvăşan a dejucat jocul la ofsaid al braşovenilor în min. 31, însă Iacob a intervenit încă o dată salvator. Repriza s-a încheiat cu o primă ocazie a oaspeţilor, mingea trimisă spectaculos de L. Nicolae la vinclu fiind deviată de G. Curcă peste poartă. La reluare, echipa pregătită de Ion Răuţă a continuat să domine, dar s-a lovit de o apărare bine organizată, iar singura mare ocazie a venit tot de la Silvăşan, care a reluat din careul mic peste poartă. Marea oportunitate pentru FC Farul de a-şi aconta cele trei puncte a venit cu două minute înainte de final, când Toderaşcu a comis un henţ în propria suprafaţă de pedeapsă, în postură de ultim apărător, iar centralul Florin Dan i-a arătat cartonaşul roşu şi a dictat lovitură de pedeapsă. Din păcate, şutul lui Silvăşan de la punctul cu var a fost parat de Iacob, iar gruparea de pe litoral a ratat ocazia de a acumula punctaj maxim după primele două runde.

LIPSĂ DE PROSPEŢIME. Supărat de ratarea victoriei, antrenorul Ion Răuţă a acuzat o stare de oboseală a elevilor săi, dar şi ghinionul. „Am întâlnit o echipă cu o mare disponibilitate la efort, care s-a grupat bine în apărare şi a contraatacat periculos. O parte dintre jucătorii noştri nu au avut prospeţime şi claritate, iar acest lucru s-a văzut la finalizare. Ne-am creat trei ocazii imense, la care s-a adăugat lovitura de pedeapsă din final, însă nu am reuşit să înscriem. Sunt mulţumit de atitudinea jucătorilor, dar am început jocul cu o nervozitate prea mare. De altfel, la pauză, le-am spus să fie mai calmi, să pună mingea jos şi să nu mai protesteze la deciziile arbitrului”, a explicat antrenorul Farului.

Au evoluat echipele - FC Farul (antrenor Ion Răuţă): G. Curcă - Băjan, Buzea, Bumbac, Mansur - B. Nicola (49 Igiroşanu), I. Florea - Ivanovici, Coconaşu (63 Bolat), N. Creţu (79 Niţescu) - Silvăşan; Unirea (antrenor Gyorgy Balint): Fl. Iacob - Toderaşcu, I. Şerban, Tatarciuc, Dumbravă - Brujan, N. Cristea, S. Marin, Elek (90 Iaru) - B. Liţă (58 Enceanu), L. Nicolae (83 Neculai). Cartonaşe galbene: Băjan, Mansur, Silvăşan, I. Florea / Dumbravă, N. Cristea, S. Marin. Cartonaş roşu: Toderaşcu 88. Arbitri: Florin Dan (Olteniţa) - George Fridl (Comăneşti) şi Florin Vişan (Galaţi).