Evoluţie slabă a voleibalistelor constănţene la Galaţi

Volei (f) / DA1, etapa a 5-a: CSU Metal Galaţi - CS Volei 2004 Tomis Constanţa 3-0

Sport 29 Octombrie 2007 / 00:00 674 accesări

Formaţia feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa a înregistrat sîmbătă cea de-a doua înfrîngere din acest sezon, cedînd în faţa echipei CSU Metal Galaţi. Jucătoarele antrenate de Iuliana Enescu şi Constantin Alexe s-au înclinat în faţa adversarelor cu 3-0, la finalul unui meci dominat aproape în totalitate de gazde. Fără Bojana Marjanovic şi Milita Nenezic, ambele plecate în Serbia pentru rezolvarea unor probleme legate de viză, cei doi antrenori au început partida cu un sextet format din Prisecaru - Vîlcu, Alexe, Tiba, Djordjevic, Necula şi libero-ul Koseoglu (au mai jucat: Lieb şi Surmei). Primele două acte ale partidei au fost adjudecate de gălăţence fără drept de apel, 25-14 şi 25-7. Dominaţia gazdelor a continuat şi în ultimul set al meciului, acestea avînd un avantaj de şase puncte, 19-13. Trezite de antrenori, constănţencele au început să recupereze punct cu punct, obţinînd chiar şi egalarea, 24-24. Plusul de experienţă al gălăţencelor a fost însă decisiv în finalul setului, cîştigat de gazde cu 27-25. “A fost un meci destul de greu. Cel puţin primele două seturi au fost la discreţia gazdelor. Fetele au intrat destul de timorate în teren şi s-au trezit abia în setul al treilea cînd au început să pună în aplicare tot ce am repetat în urmă cu o săptămînă”, a spus directorul tehnic Iuliana Enescu. Un alt meci dificil se anunţă pentru Tomis miercuri, la Sala Sporturilor (ora 17.00), cînd la Constanţa va evolua Dinamo Bucureşti.

Celelalte rezultate ale etapei: Unic Piatra Neamţ - IOR Bucureşti 3-0, Ştiinţa Bacău - Dacia Mioveni 3-0, CSM Lugoj - Rapid Bucureşti 3-1, U. Cluj - Penicilina Iaşi 0-3 şi CSU Gaz Tg. Mureş - Dinamo Bucureşti 1-3.