FC Steaua Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii, după 2-0 cu FC Botoşani

Sport 08 Septembrie 2016 / 22:23 558 accesări

FC Steaua Bucureşti a câştigat, joi, meciul din deplasare cu FC Botoşani, scor 2-0, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii la fotbal. În penultimul act, Steaua va juca împotriva învingătoarei din partida Astra Giurgiu-Dinamo Bucureşti.

Au marcat: - / Tudorie 45+2', O. Popescu 49'. Vlad Achim a fost eliminat de la oaspeţi în minutul 78.

FC Botoşani: Albuţ - Burcă, Plămadă (Herghelegiu 60'), Ichim, Muşat (Popovici 72') - Vaşvari, Bordeianu - Golofca (Fulop 72'), Willie Barbosa, Mihai Roman - Astafei. Antrenor: Leo Grozavu.

Steaua: Stăncioiu - Aganovic, Moke, Mitrea, Dan Popescu (Toşca 46') - Achim, Sulley - Jakolis (Simion 73'), Ovidiu Popescu, Man (Tamaş 54') - Tudorie. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

0-1: Tudorie deschide scorul pentru roş-albaştri la ultima fază înainte de pauză. Atacantul Stelei a insistat la o minge ce părea pierdută, apoi a pasat în lateral la Jakolis, a cărui centrare excelentă a fost reluată cu capul în poartă de "nouarul" vicecampioanei.

0-2: Ovidiu Popescu dublează avantajul roş-albaştrilor, cu o execuţie din prima, din interiorul careului, după al doilea assist al serii pentru noul transferat Jakolis.

Cartonaşe galbene: Roman 11', Vaşvari 84' / Jakolis 3', Achim 9', 78', Muniru 47', Mitrea 51'.

Cartonaşe roşii: - / Achim 78'.

Arbitri: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi), Slabu Stelian (Braşov), Hulubei Daniel (Vaslui); rezervă: Ioniţă Eduard (Constanţa).

Observatori: Olah Iosif (Sfântu Gheorghe), Şulea Ioan Valer (Braşov).

Stadion: "Municipal", Botoşani.