FC Viitorul a pierdut derby-ul cu FC Steaua

Fotbal / Liga 1, etapa a 22-a: FC VIITORUL - FC STEAUA 0-1

Sport 15 Decembrie 2015 / 00:52 1291 accesări

Veteranul Florin Cernat nu a avut nicio șansă în fața defensivei Stelei

Ioan Filip a ratat cea mai mare ocazie a gazdelor, șutul său nimerind transversala

Fundașul Kevin Boli a fost veriga slabă din defensiva constănțenilor

Algerianul Jugurtha Hamroun a marcat golul victoriei oaspeților

Aurelian Chițu a irosit o ocazie imensă în finalul partidei

Candidată la titlu, după o primă parte a sezonului peste așteptări, FC Viitorul a pierdut, luni seară, derby-ul cu FC Steaua, scor 0-1 (Hamroun 3), disputat în etapa a 22-a a Ligii 1, pe arena centrală a bazei sportive de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” din Ovidiu. Surprizele au început înaintea jocului, din formula de start aliniată de gazde lipsind două piese de bază, golgeterul Florin Tănase și Cristian Ganea. Primul s-a accidentat în seara dinaintea meciului, în timp ce fundașul stânga propus ca soluție pentru echipa națională a fost lăsat pe banca de rezerve. În locul său a fost preferat mult mai lentul Boli, obișnuit cu postul de fundaș central sau dreapta. Mutarea s-a dovedit neinspirată, iar flancul stâng al defensivei grupării de pe litoral a cedat după doar trei minute. Varela a trimis a lansare lungă pentru Hanroun, Mitrea și Hodorogea s-a invitat reciproc, în timp ce Boli se afla departe de zona respectivă, iar algerianul a înscris cu un șut la colțul lung. Golul a dezechilibrat și mai mult apărarea constănțenilor, mai ales că portarul Buzbuchi a fost extrem de nesigur, având dificultățile la fiecare centrare mai periculoasă a oaspeților. Nici jocul de pase obișnuit al celor de la FC Viitorul nu a funcționat, lipsa unui coordonator în linia de mijloc fiind evidentă. Chiar și așa, gazdele au încercat să ducă mingea în careul advers, iar când au reușit, centralul Tudor nu a văzut un henț clar comis de Hamroun, în min. 13, și nu a acordat lovitură de pedeapsă. cea mai mare ocazie de egalare din prima repriză a venit în min. 21, dar șutul expediat de I. Filip a nimerit transversala. De partea cealaltă, FC Steaua a fost periculoasă doar la greșelile făcute de fundașii constănțeni, dar Tade a arătat încă o dată că nu știe să mai marcheze.

FORCING DOAR PE FINAL

După pauză, Hagi l-a aruncat în luptă pe A. Chițu, în locul apaticului Aganovic, dar schimbarea nu a adus mult așteptatul plus din ofensivă. Posesia superioară a elevilor săi nu s-a concretizat prin faze periculoase la poarta lui Fl. Niță, în timp ce oaspeții s-au mulțumit să iasă pe contraatacuri rapide. Brigada de arbitri a ieșit din nou în evidență în min. 52, când nici Tudor, nici asistentul Valentin Avram nu au văzut un nou henț comis de Hamroun la marginea careului. În schimb, centralul s-a dovedit extrem de exigent cu Papp, căruia i-a acordat două cartonașe galbene în doar cinci minute și l-a trimis la vestiare în min. 60. Superioritate numerică nu a însemnat decât o dominare sterilă a constănțenilor, ba chiar Tade a avut ocazia de a încheia conturile, dar nu l-a putut învinge pe Buzbuchi. Prima fază periculoasă a gazdelor din repriza secundă a apărut abia cu cinci minute înainte de final. Introdus în repriza secundă, Cr. Ganea și-a încercat șutul de la distanță, dar mingea a trecut pe lângă poarta bucureștenilor. Din acel moment, s-a declanșat un forcing al gazdelor, care au ratat însă din poziții extrem de favorabile. Același Cr. Ganea a trimis puternic lângă bară, dar Fl. Niță s-a întins și a respins, iar A. Chițu l-a luat la țintă pe portarul advers, după ce scăpase singur. Pe final, constănțenii au tot aruncat mingea în careul advers, dar nu au găsit soluțiile pentru a marca și FC Viitorul rămâne cu o singură victoria în întâlnirile cu Steaua.

HAGI ȘI-A FELICITAT JUCĂTORII

La final, Hagi a surprins, declarând că echipa sa a făcut un meci foarte bun, dar i-a lipsit golul. „Mi-am felicit jucătorii, pentru că am făcut un meci foarte bun. Steaua ne-a surprins în startul partidei, dar repriza a doua ne-a aparținut în totalitate și meritam să înscriem. Este o înfrângere greu de digerat, dar o să vină și ziua când vom bate Steaua”, a explicat managerul tehnic al constănțenilor. „A fost un meci frumos, pe care l-am câștigat. Trebuia să închidem jocul mai devreme, însă problemele au apărut în momentul în care au rămas în inferioritate numerică. FC Viitorul a arătat că își merită locul din clasament”, a declarat antrenorul oaspeților, Laurențiu Reghecampf.

Au evoluat echipele - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Benzar, Hodorogea, Mitrea, Boli - Vl. Achim, Nedelcu (66 Cr. Ganea), I. Filip - Nicoliţă (76 I. Hagi), Fl. Cernat, Aganovic (46 A. Chiţu); Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf: Fl. Niță - Papp, Varela, Toșca, Guilherme - L. Filip, Breeveld (67 Alcenat), Sulley (90+3 Tudorie) - Ad. Popa, Tade, Hamroun (78 Tahar). Cartonaşe galbene: Nicoliţă, Mitrea / L. Filip, Hamroun, Breeveld, Papp. Cartonaş roşu: Papp. Arbitri: Alexandru Tudor - Vasile Marinescu şi Valentin Avram (toți din București).