FC Viitorul încheie anul cu o victorie

Fotbal / Liga 1, etapa a 23-a: FC VOLUNTARI - FC VIITORUL 2-3

Sport 21 Decembrie 2015 / 19:53 693 accesări

Ultimul meci oficial susținut în acest an de FC Viitorul în Liga 1 s-a încheiat cu succesul echipei constănțene, care a revenit spectaculos în ultimul sfert de oră al confruntării cu FC Voluntari. Partida din etapa a 23-a, disputată la București, pe stadionul „Dinamo”, a fost una în care jucătorii pregătiți de Gheorghe Hagi au tremurat serios în primele minute, gazdele irosind trei situații foarte bune de a deschide scorul. Și cum ocaziile ratate se răzbună, Viitorul a marcat în minutul 17, prin Florin Cernat, la capătul unei acțiuni personale de toată frumusețea a căpitanului formației constănțene. Gazdele au revenit în atac și până la pauză au restabilit egalitatea prin Adrian Bălan, care a executat perfect o lovitură liberă în minutul 29. Tot atacantul echipei FC Voluntari și-a adus echipa în avantaj la prima acțiune de poartă din repriza secundă, cu un șut „marca” Del Piero. Cursa de urmărire a Viitorului părea fără rezultat, după ce Fl. Cernat, A. Chițu, Cr. Ganea și Fl. Tănase nu l-au putut învinge pe Balauru. A venit minutul 77 și acțiunea lui Cristi Ganea pe partea stângă încheiată cu un șut necruțător, iar peste trei minute fundașul Viitorului a înscris golul victoriei oaspeților, care permite Viitorului să încheie anul pe locul secund în clasamentul Ligii 1. Scor final: FC Voluntari - FC Viitorul 2-3 (Ad. Bălan 29, 46 / Fl. Cernat 17, Cr. Ganea 77, 80).

Au evoluat pentru FC Viitorul: Buzbuchi - Benzar, Boli, Mitrea, Cr. Ganea - I. Filip, Dr. Nedelcu (59 A. Chițu), Aganovic (25 R. Marin) - Nicoliță (67 Fl. Coman), Fl. Cernat (cpt.), Fl. Tănase.

Clasament: 1. Astra 46p (golaveraj: 38-26), 2. FC VIITORUL 43p (45-24), 3. Dinamo 41p (30-23), 4. Pandurii 40p (30-24), 5. FC Steaua 37p (28-20), 6. ASA 35p (26-19), 7. Iași 32p (18-22), 8. Craiova 27p (23-25), 9. Botoșani 26p (30-32), 10. CFR* 24p (27-23), 11. Poli 21p (20-29), 12. Concordia 17p (21-38), 13. Voluntari 15p (21-39), 14. Petrolul* 8p (16-29). * - CFR și Petrolul sunt penalizate cu câte șase puncte.

Ocupantele locurilor 1-6 la finalul sezonului regulat din Liga 1 vor evolua în play-off. Echipele clasate pe primele două locuri la încheierea play-off-ului se vor califica în Liga Campionilor, iar formaţiile de pe locurile 3 și 4, plus câștigătoarea Cupei României, vor juca în UEFA Europa League. Locurile 7-14 din sezonul regulat se vor bate, în play-out, pentru evitarea retrogradării. Ultimele două clasate, locurile 13-14, vor retrograda, iar echipa de pe locul 12 va susţine un meci baraj cu o formație din Liga a 2-a.