FC Voluntari a câştigat Supercupa României

Duminică seară, la Botoşani

Sport 09 Iulie 2017 / 22:56 1019 accesări

FC Viitorul a ratat obţinerea celui de-al doilea trofeu în acest an, după cel acordat campioanei la finalul sezonului 2016-2017. Duminică seară, la Botoşani, FC Voluntari s-a impus cu 1-0 în disputa cu Viitorul, unicul gol al partidei fiind marcat de Costin Lazăr, în minutul 12. Din minutul 32, Viitorul a evoluat cu un om mai puţin, mijlocaşul Ionuţ Vînă fiind eliminat după ce a încasat al doilea cartonaş galben. Chiar dacă a jucat în inferioritate numerică, echipa constănţeană a forţat egalarea în repriza a doua, însă defensiva adversă a rezistat până la finalul timpului regulamentar.

Astfel, după Cupa României, FC Voluntari îşi adjudecă şi Supercupa României sub conducerea lui Claudiu Niculescu.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Dumitraş (46 Benzar), Ţîru (cpt.), Boli, Cr. Ganea - D. Lopez, Dr. Nedelcu (71 Ov. Herea), Vînă - Cicâldău, A. Chiţu (46 Casap), Măţan; FC Voluntari (antrenor Claudiu Niculescu): Balauru - Maftei (cpt.), Balaur, M. Popescu, Acsinte - C. Lazăr, Al. Răuţă - G. Deac (70 Ivanovici), L. Marinescu, Vl. Olteanu (82 Pârcălabu) - Ad. Bălan (90 Căpățână). Cartonaşe galbene: Vînă (2), Ov. Herea, Boli / Acsinte, Balaur, Al. Răuţă. Cartonaş roşu: Vînă (min. 32). Au arbitrat: Sebastian Colţescu - Petruţa Iugulescu şi Mihaela Ţepuşă.