FCSB a remizat pe terenul „leilor“

Fotbal / UEFA Champions League, play-off, manşa tur

Sport 15 August 2017 / 23:42 1019 accesări
Florin Niţă nu a primit gol la Lisabona

FCSB a obţinut un rezultat foarte bun, marţi seară, la Lisabona, în manșa tur din play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, terminând la egalitate, scor 0-0, cu Sporting. O remiză care oferă vicecampioanei României speranţe mari în duelul pentru o prezenţă în grupele UEFA Champions League, returul fiind programat miercuri, 23 august, de la ora 21.45, la Bucureşti, pe Arena Naţională.

În prima repriză, Alibec a ameninţat poarta lui Rui Patricio, în minutele 22 şi 29, însă de fiecare dată goalkeeper-ul portughez a fost la post. Gazdele au irosit cea mai mare ocazie de gol prin Marcos Acuña, care a trimis mingea în bara laterală. În repriza a doua, în minutul 75, Alibec a scăpat spre poartă, dar a fost semnalizat greşit în ofsaid, iar în minutul 77 am notat ocazia uriaşă irosită de Enache, care a şutat pe lângă poartă din poziţie ideală, după o pasă excelentă a lui Alibec. Niţă a fost la post la reluarea lui Bruno Fernandes din minutul 79, după care a venit eliminarea lui Pintilii, din minutul 80. Cu un om în plus, Sporting a forţat victoria, dar FCSB a rezistat în faţa acţiunilor de atac ale gazdelor.

Au evoluat următoarele echipe - Sporting (antrenor Jorge Jesus): Rui Patricio - Piccini, Coates, Mathieu, F. Coentrão (86 Medeiros) - Battaglia, Adrien Silva (cpt.) (67 Bruno Fernandes) - M. Acuña, Podence (60 Doumbia), Gelson Martins - Dost; FCSB (antrenor Nicolae Dică): Fl. Niță - G. Enache, Larie, Momčilović, Junior Morais - Pintilii, Ov. Popescu - F. Teixeira, Fl. Tănase (73 Vl. Achim), Golofca (56 De Amorim) - Alibec (cpt.) (90 Gnohere). Cartonaşe galbene: Piccini, M. Acuña, Battaglia, Bruno Fernandes, Doumbia / Pintilii (2), Fl. Tănase, Ov. Popescu, Larie. Cartonaş roşu: Pintilii (min. 80). Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Germania, cu Felix Brych la centru.

Celelalte rezultate de marți: Qarabag FK - FC Copenhaga 1-0 (Madatov 25), Hoffenheim - FC Liverpool 1-2 (Uth 87 / Alexander-Arnold 35, Milner 74), Young Boys Berna - CSKA Moscova 0-1 (Nuhu 90+1-autogol), APOEL Nicosia - Slavia Praga 2-0 (De Camargo 2, Aloneftis 10).

Programul partidelor de miercuri din manșa tur a play-off-ului UCL - ora 21.45: SSC Napoli - OGC Nisa (în direct la Dolce Sport 1), İstanbul Başakşehir - FC Sevilla (în direct la Dolce Sport 2), Olympiacos Pireu - HNK Rijeka (în direct la Dolce Sport 3), Celtic Glasgow - FC Astana (în direct la Dolce Sport 4, partida va fi arbitrată de o brigadă din Român, avându-l la centru pe Ovidiu Haţegan), Hapoel Beer-Sheva - NK Maribor.

Meciurile retur se vor disputa la 22 şi 23 august.