FCSB merge în play-off-ul UEFA Champions League

Fotbal / UEFA Champions League, turul al treilea preliminar, manşa retur

Sport 02 August 2017 / 23:31 851 accesări
Bălaşa a deschis scorul în partida de la Plzeň, executând perfect o lovitură liberă

FCSB a obţinut o spectaculoasă calificare în play-off-ul UEFA Champions League. Miercuri seară, în Cehia, la Plzeň, în manşa secundă din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, jucătorii antrenaţi de Nicolae Dică au câştigat cu scorul de 4-1 (Bălaşa 27, F. Teixeira 71, Fl. Tănase 76, Alibec 79-pen. / Krmenčik 64) întâlnirea cu echipa locală Viktoria. După 2-2 (Budescu 37, F. Teixeira 61 / Krmenčik 23, Kopic 53) în tur, la Bucureşti, FCSB a deschis scorul în minutul 27, prin Bălaşa, care a executat perfect o lovitură liberă. Man a fost la un pas de 2-0 în minutul 40, după centrarea lui Alibec, iar gazdele au egalat în minutul 64, prin Krmenčik, după o preluare nefericită a lui Momčilović. 1-1 şi la acest scor gazdele erau calificate, dar FCSB a punctat de trei ori în nouă minute, astfel că nu a mai avut emoţii în finalul partidei. În minutul 71, Filipe Teixeira a şutat necruţător, sub transversală, pentru 2-1, Florin Tănase a fructificat pasa foarte bună a lui Alibec, în minutul 76, iar căpitanul celor de la FCSB a stabilit rezultatul final în minutul 79, fructificând un penalty obţinut de Teixeira. FCSB îşi asigură astfel prezenţa în grupele UEFA Europa League, dar visează acum la grupele UEFA Champions League, în funcţie şi de adversarul din play-off-ul UCL.

Au evoluat următoarele echipe - Viktoria (antrenor Pavel Vrba): Bolek - Řezník, Hejda, Hájek, Havel - Živulić (63 Hořava), Hrošovský - Petržela (54 M. Zeman), Kolář (cpt.) (77 Bakoš), Kopic - Krmenčik; FCSB (antrenor Nicolae Dică): Fl. Niță - Ov. Popescu (73 Vl. Achim), Bălașa, Momčilović, Junior Morais - Pintilii, F. Teixeira - G. Enache, Man (46 Larie), Fl. Tănase (83 Gnohere) - Alibec (cpt.). Cartonaşe galbene: Petržela, Řezník, Živulić, Havel, Krmenčik, Hrošovský, Bolek, Bakoš / Bălașa, Pintilii, Alibec. Cartonaş roşu: Krmenčik (minutul 88). Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Spania, cu Alejandro Hernandez la centru.

Tragerea la sorţi a partidelor din play-off-ul Ligii Campionilor este programată vineri, 4 august, de la ora 13.00, la Nyon (Elveţia). Meciurile vor avea loc la 15 şi 16 august - manşa tur, 22 şi 23 august - manşa retur.