Federer, pentru a opta oară învingător la Wimbledon

Tenis de câmp

Sport 16 Iulie 2017 / 17:55 744 accesări
Roger Federer a devenit tenismanul cu cele mai multe trofee cucerite la Londra

Elvețianul Roger Federer, locul 5 ATP și favorit numărul 3, a triumfat în turneul de simplu masculin de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului, după ce a trecut duminică, în marea finală, de Marin Cilic (Croația, 6 ATP, cap de serie nr. 6), cu scorul de 6-3, 6-1, 6-4, după o oră și 40 de minute de joc. Marin Cilic a acuzat probleme fizice în timpul finalei, primind îngrijiri medicale. Cilic a și izbucnit în lacrimi în setul secund, în momentul în care Federer conducea cu scorul de 6-3 și 3-0.

Federer a devenit astfel pentru a opta oară învingător la Londra, după succesele din 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 şi 2012, depășindu-l pe americanul Pete Sampras, care are șapte trofee, obținute în 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999 și 2000. Federer a câștigat actuala ediție de la All England Club fără să piardă vreun set, egalând recordul lui Bjorn Borg, care data din 1976. Federer și-a trecut în palmares al 19-lea trofeu de Grand Slam din carieră. A fost a 11-a finală disputată de tenismanul elvețian pe iarba londoneză.