Finala Cupei României, în memoria lui Patrick Ekeng

Fotbal / Finala Cupei României: DINAMO BUCUREȘTI - CFR CLUJ

Sport 17 Mai 2016 / 14:45 335 accesări
CFR Cluj speră să obțină încă un trofeu

Marți seară, de la ora 21.30 (în direct la Pro TV, Digi Sport 1 și Dolce Sport 1), la București, pe Arena Națională, este programată finala Cupei României-Timișoreana la fotbal, între formațiile Dinamo București și CFR Cluj. Va fi o finală disputată în memoria lui Patrick Ekeng, fotbalistul camerunez decedat la 6 mai, după ce a suferit un şoc cardiogen şi s-a prăbuşit pe teren în minutul 69 al partidei Dinamo - FC Viitorul, scor 3-3. Finala de marți seară va fi oprită în minutul 14 în memoria lui Patrick Ekeng, iar AFAN va organiza o strângere de fonduri în ziua partidei, fiind aduse urne speciale pentru donații la stadion, iar banii urmând să ajungă la familia regretatului mijlocaș dinamovist. În tribunele stadionului se preconizează prezența a peste 40.000 de spectatori.

Echipele probabile - Dinamo: Cerniauskas - Hanca, Puljic, Mevlja, St. Filip - Bicfalvi, P. Anton (cpt.) - Kortzorg, Palic, D. Rotariu - Gnohere; CFR Cluj: T. Marc - T. Lopes, Larie, L. Goian, Camora (cpt.) - Gomelt, Petrucci, J. Ruiz - Jakolis, Bud, Nouvier.

Partida va fi arbitrată de o brigadă care va oficia la turneul final al Campionatului European de fotbal din Franţa. Astfel, la centru se va afla Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenții Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Arbitru de rezervă va fi Radu Ghinguleac, iar arbitri adiţionali vor fi Alexandru Tudor şi Sebastian Colţescu.

FRF LANSEAZĂ NOUL BRAND AL CUPEI ROMÂNIEI

Federația Română de Fotbal (FRF) a anunţat, luni, pe site-ul oficial, că lansează noul brand al Cupei României, cu ocazia finalei cu numărul 78 a competiției, care se va disputa între Dinamo şi CFR. Înaintea ultimului act al ediției 2015/2016, FRF propune suporterilor, cluburilor și partenerilor o provocare, anunțând relansarea unui brand de referință pentru fotbalul autohton.