Halep a ajuns în sferturi la Dubai

Tenis de câmp / După ce a trecut şi de Tsurenko

Sport 20 Februarie 2019 / 13:14 1851 accesări

Tenismena constănțeană Simona Halep (locul 2 WTA și favorită numărul 3) s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA de categorie Premier 5 de la Dubai, dotat cu premii în valoare totală de 2.828.000 de dolari. În optimile de finală, Halep a trecut de Lesia Tsurenko (Ucraina, locul 23 WTA), după o oră și 20 de minute de joc, cu scorul de 6-2, 7-5. În setul secund, Halep a revenit de la 4-5. Prin prezenţa în sferturile Dubai Duty Free Championships, Halep și-a asigurat un cec în valoare de 59.960 de dolari și 190 puncte WTA. Pentru a ajunge în semifinale, Simona Halep, câştigătoarea turneului de la Dubai în 2015, o va înfrunta pe învingătoarea din partida Belinda Bencic (Elveţia, locul 45 WTA) - Aryna Sabalenka (Belarus, locul 9 WTA).

„A fost un vânt puternic, dar m-am concentrat asupra loviturilor. Mă simt mai puternică, iar victoriile îmi aduc multă încredere. Sunt şi puţin obosită după seria de meciuri jucate. Trebuie să mă recuperez şi să mă relaxez până la următorul meci”, a spus Halep, la interviul de pe teren, de la finalul meciului din optimi.

În primul meci din optimi disputat miercuri, Petra Kvitova (Cehia, locul 4 WTA şi favorită numărul 2), a învins-o, cu scorul de 7-5, 1-6, 6-3, pe Jennifer Brady (SUA, locul 117 WTA, jucătoare venită din calificări).