Halep a revenit cu dreptul în circuitul WTA

Tenis de câmp

Sport 11 August 2020 / 17:22 688 accesări
Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la Praga

Tenismena constănţeană Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a câştigat, marţi, partida din primul tur al turneului de categorie WTA Internaţional de la Praga, dotat cu premii în valoare totală de 275.000 de dolari. După un meci maraton, care a durat două ore şi 30 de minute, Halep s-a impus în duelul cu slovena Polona Hercog (locul 46 WTA), cu scorul de 6-1, 1-6, 7-6 (7/3). Prin prezenţa în turul al doilea, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 3.150 de dolari şi 30 de puncte WTA.

În schimb, Patricia Ţig (locul 86 WTA) a fost învinsă de Barbora Krejcikova (Cehia, locul 118 WTA) în primul tur la Praga. Ţig a cedat cu scorul de 4-6, 3-6, după o oră şi 47 de minute de joc şi va primi un cec în valoare de 2.300 de dolari şi un punct WTA.

Halep şi Krejcikova se vor înfrunta în turul secund la Praga.

La dublu, perechea Monica Niculescu / Raluca Olaru, cap de serie numărul 4, s-a calificat în sferturile de finală. Niculescu şi Olaru au câştigat duelul din primul tur cu Ulrikke Eikeri (Danemarca) şi Elixane Lechemia (Franţa), cu scorul de 1-6, 6-3, 12-10, după o oră şi 30 de minute de joc. Niculescu şi Olaru vor întâlni în turul al doilea perechea câştigătoare a meciului Ana Bogdan / Patricia Ţig - Lidziya Marozava / Yana Sizikova (Rusia). Prin calificarea în sferturi, Niculescu şi Olaru şi-au asigurat un cec în valoare de 1.980 de dolari şi 60 de puncte WTA.