Halep, în turul al treilea la Melbourne

Tenis de câmp / Australian Open

Sport 17 Ianuarie 2014 / 00:00 629 accesări

Aflată pe locul 11 în clasamentul WTA, tenismena constănţeană Simona Halep şi-a egalat cea mai bună performanţă realizată în carieră la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului. Sportiva în vârstă de 22 de ani s-a calificat pentru a doua oară în turul al treilea al competiţiei de la Melbourne, rezultat pe care l-a înregistrat şi în 2011. Halep a avut însă parte un meci infernal în turul secund al actualei ediţii a întrecerii de la Antipozi, din cauza căldurii insuportabile, temperatura urcând până la 42,5 grade Celsius. Cap de serie nr. 11, constănţeanca a început ezitant duelul cu Varvara Lepchenko (SUA), poziţia 50 în ierarhia mondială, şi a pierdut primul set, dar a revenit în forţă, adjudecându-şi următoarele două seturi. Victoria s-a conturat şi pe fondul problemelor medicale ale adversarei, care a solicitat în mai multe rânduri intervenţia medicului şi a cerut gheaţă multă pentru a mai scăpa de efectele căldurii. „Cred că meciul nu trebuia să aibă loc, ar fi trebuit să fie amânat. A fost ca într-o saună, iar condiţiile de joc au fost mizerabile. Este periculos pentru oricine e afară”, a acuzat Lepchenko. În cele din urmă, Halep s-a impus cu 4-6, 6-0, 6-1, după două ore şi trei minute de joc. În turul al treilea, constănţeanca o va întâlni pe Zarina Dias (Kazahstan), jucătoare venită din calificări şi locul 152 WTA, care a trecut, cu 6-4, 6-0, de Marina Erakovic (Noua Zeelandă), poziţia 52 în clasamentul mondial. Dias a trecut, în turul secund al calificărilor de la Melbourne, de tenismena română Cristina-Andreea Mitu.

La dublu feminin, duelul românesc din runda inaugurală a fost câştigat de cuplul format din Monica Niculescu şi Klara Zakopalova (Slovacia), care s-a impus în faţa dublului alcătuit din Irina-Camelia Begu şi Sorana Cîrstea, cu 6-3, 6-2, după o oră şi 15 minute. Învingătoarele vor întâlni în turul secund perechea formată din Cara Black (Zimbabwe) şi Sania Mirza (India), cap de serie nr. 6.

HĂNESCU, OPRIT DE CĂLDURĂ În noaptea de miercuri spre joi a intrat pe teren şi singurul român prezent pe tabloul principal masculin de simplu, Victor Hănescu, locul 76 ATP, care l-a întâlnit în turul secund pe canadianul Milos Raonic, cap de serie nr. 11 şi locul 11 ATP. Căldura infernală, dar şi o scurtă repriză de ploaie i-au determinat însă pe organizatori să întrerupă meciurile, întâlnirea dintre cei doi oprindu-se după ce canadianul câştigase primele două seturi. Disputa s-a reluat câteva ore mai târziu, iar Raonic s-a impus cu 7-6 (11/9), 6-4, 6-4, după două ore şi 19 minute de joc.

Calificaţi în turul secund la dublu masculin, constănţeanul Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, favoriţi nr. 10, au jucat în noaptea de joi spre vineri împotriva dublului alcătuit din Yuki Bhrambi (India) şi Michael Venus (Noua Zeelandă). Tot la dublu, dar la feminin, Ioana-Raluca Olaru şi Varvara Lepchenko (SUA) au întâlnit în turul al doilea favoritele nr. 13, Hao-Ching Chan (Taiwan) şi Liezel Huber (SUA). La simplu feminin, Monica Niculescu, locul 60 WTA, a încercat să producă o nouă surpriză în disputa cu Ekaterina Makarova, cap de serie nr. 22.

DOBORÂŢI DE CĂLDURĂ Decizia organizatorilor de a întrerupe toate partidele pentru câteva ore a fost luată după ce mai mulţi jucători s-au confruntat cu mari probleme. Astfel, rusoaica Maria Sharapova a făcut trei duble greşeli consecutive, nereuşind să trimită mingea peste fileu din cauza epuizării fizice, în meciul cu italianca Karin Kapp. „Pur şi simplu am simţit că o să leşin. Recuperarea va fi foarte importantă. Nimeni nu ne avertizează de ce este afară şi nici măcar nu ne trimite un mail”, a acuzat Sharapova. Într-o altă întâlnire, francezul Jo Wilfried Tsonga a trebuit să-şi schimbe încălţămintea după ce talpa pur şi simplu a început să se topească. În plus, croatul Ivan Dodig a ales să se retragă şi a făcut o declaraţie-şoc la conferinţa de presă: „Mi-a fost frică să nu mor pe teren!”.