Halep şi-a aflat adversara din sferturi, de la Dubai

Tenis de câmp

Duelul pentru un loc în semifinale va avea loc joi, de la ora 17.00
Sport 20 Februarie 2019 / 21:54 536 accesări
Simona Halep este susţinută de fanii români la Dubai (sursa foto: Facebook Simona Halep FanSpace)

Organizatorii turneului WTA de categorie Premier 5 de la Dubai, dotat cu premii în valoare totală de 2.828.000 de dolari, au anunţat ora de start a meciului pe care tenismena constănțeană Simona Halep (locul 2 WTA și favorită numărul 3) îl va susţine în sferturile de finală.

Halep va evolua, joi, de la ora 17.00, în prima partidă din sesiunea de seară de pe terenul central, adversara sportivei noastre fiind Belinda Bencic (Elveţia, locul 45 WTA), care a eliminat-o în optimi, miercuri seară, pe Aryna Sabalenka (Belarus, locul 9 WTA), cu scorul de 6-4, 2-6, 7-6 (9/7).

BARA A FOST ELIMINATĂ ÎN OPTIMI, LA DUBLU

Perechea Irina Bara (România) / Dalila Jakupovic (Slovenia) a fost învinsă, miercuri seară, în turul secund la dublu de la Dubai. Bara şi Jakupovic au pierdut meciul cu Anna-Lena Groenfeld (Germania) şi Demi Schuurs (Olanda), favoritele numărul 8, cu scorul de 4-6, 4-6, după o oră şi 19 minute de joc. Groenfeld şi Schuurs au eliminat în primul tur perechea Mihaela Buzărnescu (România) / Alicja Rosolska (Polonia).

Joi, în sferturile de finală al dublu, nu mai devreme de ora 16.30, tenismena română Raluca Olaru și croata Darija Jurak vor înfrunta cuplul Hao-Ching Chan / Latisha Chan (Taiwan).