Handbaliştii tricolori, aproape de o ruşine istorică în Cipru

Sport 07 Ianuarie 2014 / 00:00 626 accesări

România continuă să conducă în Grupa a 2-a de calificare la barajul pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2015, după ce s-a impus dramatic, duminică seară, în deplasare, împotriva Ciprului, scor 31-30. S-au obţinut două puncte foarte importante, dar la capătul a 60 de minute de handbal ruşinos pentru tricolori, care au demonstrat încă o dată că sunt departe de mentalitatea unei naţionale puternice din toate punctele de vedere. Succesul din tur, de la Bucureşti, scor 36-19, obţinut cu trei zile în urmă în faţa Ciprului, i-a determinat pe tricolori să abordeze meciul cu aceeaşi mentalitate păguboasă, aceştia considerând că meciul de la Nicosia va fi adjudecat la fel de lejer. Elevii pregătiţi de Eliodor Voica şi Sebastian Bota nu s-au trezit nici după primele 30 de minute, când Cipru conducea cu 16-15, trăind ultimele momente ale meciului sub presiunea de a scrie cea mai neagră pagină din istoria handbalului românesc. Din fericire, jucătorii noştri au remontat, în ultimele două minute, un handicap de un gol, câştigând cu 31-30, după ce au fost conduşi cu 30-29. Au salvat în ultimele secunde onoarea unei naţionale care trăieşte încă din amintirea rezultatelor de acum mai bine de 30 de ani. Pentru România au evoluat şi cei trei jucători de la HCM Constanţa, Alexandru Şimicu (autor a 4 goluri), Alexandru Csepreghi şi Bogdan Criciotoiu. „A fost un meci în care am intrat mult prea relaxaţi după victoria categorică de joi. Un duş rece, care a venit la momentul potrivit şi din care trebuie să învăţăm pentru a nu mai avea alte surprize. Încă o dată s-a demonstrat că nu este suficient să te prezinţi la sală pentru a câştiga”, a declarat Alexandru Şimicu. Miercuri, de la ora 18.00, în direct la Digi Sport 1, România întâlneşte Italia, la Bucureşti, în etapa a 5-a din Grupa a 2-a preliminară.