Handbaliştii tricolori, victorie chinuită cu... Finlanda!

Handbal (m) / Preliminariile CE 2016: ROMÂNIA - FINLANDA 32-30

Sport 03 Aprilie 2014 / 00:00 802 accesări

Naţionala de handbal masculin a României continuă să surprindă.... negativ. În manşa tur a play-off-ului de calificare în ultima fază preliminară pentru Campionatul European din 2016, România a învins aseară, la Chiajna, extrem de greu, Finlanda, scor 32-30 (16-14). Handbaliştii tricolori nu au mai fost prezenţi la o ediţie a CE din 1996 şi dacă vor trata, în continuare, cu aceeaşi lipsă de determinare şi dorinţă şi meciul retur, programat sâmbătă, de la ora 17.05, în deplasare, la Karjaa, vor părăsi ruşinos preliminariile. În faţa unei reprezentative care la precedenta campanie a CE pierdea pe teren propriu cu Luxemburg, selecţionerul Eliodor Voica a mizat în special pe jucătorii de la Ştiinţa Bacău, echipă eliminată în sferturile Cupei Challenge de o modestă formaţie portugheză... Interii Bacăului, Ramba şi Ghiţă, au înscris primul gol abia în min. 20, ultimul dintre aceştia egalând scorul pe tabelă, 8-8. Jocul modest, atât în atac, cât şi în apărare, nu a permis României să conducă decât cu cel mult trei goluri pe tabelă, însă au fost multe situaţii în ambele reprize când finlandezii au fost cei care s-au aflat în avantaj. Abia în ultimele 15 minute ale meciului au fost trimişi în teren şi constănţenii Alexandru Şimicu şi Albert Cristescu, în timp ce portarul Mihai Popescu (7 intervenţii) a jucat în primele 33 de minute. Pentru România au marcat: Mihalcea 6g (2x7m), Talas 5g, Ghiţă şi Fenici - câte 4g, Florea 4g (1x7m), Asoltanei 3g, Şimicu 2g, Acatrinei, Ramba, Cristescu şi Rotaru - câte 1g.